Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Samsung ve OPPO’nun ardından yeni bir üretici daha cihazları için üç yıllık yazılım desteği vereceğini açıkladı. Üç yıl boyunca büyük Android güncellemesi desteği vereceğini açıklayan Vivo, X serisi telefonları için geçerli olacağını duyurdu. 

Qualcomm ile Google, 2020’nin Aralık ayında Android telefonların yazılım desteği için önemli bir anlaşma yapmışlardı. Söz konusu anlaşmayla Android cihazların dört yıllık yazılım desteği bulunacaktı. 2021’in başında ise Samsung, 2020’den itibaren Galaxy telefon, tablet ve katlanabilir cihazlarının üç yıllık büyük Android güncellemesini alacağını açıklamıştı. Görünüşe göre Samsung, akıllı telefon sektöründe genişletilmiş yazılım desteği trendini başlattı. 

OPPO’nun ardından Vivo da üç yıllık büyük Android güncellemesi sözü verdi

Samsung’un atağından aylar sonra geçen hafta Çin merkezli teknoloji üreticisi OPPO da Find X3 serisinin üç yıl boyunca büyük Android güncellemelerini alacağını belirtmişti. Şimdi ise OPPO’nun kardeş markası Vivo’dan da benzer bir açıklama geldi

Vivo yaptığı bir açıklamayla, Temmuz 2021’den itibaren piyasaya sürülecek belirli modelleri için üç yıl boyunca büyük Android işletim sistemi ve güvenlik güncellemesi sağlayacağını duyurdu. 

Vivo’nun Android yazılım güncellemesi politikası, Avrupa, Hindistan ve Avustralya’da piyasaya sürülecek geleceğin amiral gemisi telefonları kapsayacak. Şirket piyasaya sürdüğü amiral gemisi X serisi modellerin bundan muaf olacağını ancak düzenli Android güvenlik güncellemesi alacağını da belirtti. 

Konuyla alakalı açıklamalarda bulunan Kıdemli Başkan Yardımcısı ve CTO Yujian Shi, ” Birinci sınıf donanıma sahip olan X serisi amiral gemisi telefonlar uzun süre dayanacak şekilde tasarlandı ve müşterilerimizin beklentilerini karşılayan yazılım desteği almasını sağlamak istiyoruz” ifadelerini kullandı. 

Vivo’nun daha uzun yıllar Android güncellemesi sunma desteği doğru bir hamle olsa da, şirketin bunu sadece amiral gemisi akıllı telefonlarında kullanması maalesef üzücü bir durum. Çünkü Samsung halihazırda giriş segment Galaxy A serisi için bile Android güncellemesi sözü vermişti. 

Samsung’un başlattığı bu akıma OPPO ve Vivo’nun ardından Xiaomi başta olmak üzere pek çok üreticinin katılım sağlanması bekleniyor. Çünkü yeni bir Android telefon almayı planlayan tüketicilerin uzun vadede yazılım desteğini önemli bir faktör olarak görmeye başladıklarında rekabet daha da artacak. 

İlginizi Çekebilir:

Qualcomm ve Google’dan 4 Yıllık Android Güncellemesi İş Birliği

Samsung ‘One UI 3.1’ Arayüzü, Şirketin Seçili Eski Nesil Cihazlarına da Geliyor 

A72 kamera ve oyun performansı nasıl? Samsung Galaxy A72 detaylı inceleme:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz