fransa coronavirüs

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron coronavirüs salgını sebebiyle, yarın saat 12.00’den itibaren serbest dolaşımın zorunlu haller dışında sınırlanacağını açıkladı. 

Fransa Cumhurbaşkanı bugün Elysee Sarayı’nda gerçekleştirdiği ‘ulusa sesleniş’ konuşmasında coronavirüs hakkında alınan yeni önlemlerden bahsetti. Emmanuel Macron, yeni tip koronavirüs nedeniyle yarın saat 12.00 itibariyle market, hastane ve işe gidişler hariç serbest dolaşımın 15 gün boyunca kısıtlanacağını açıkladı. 

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, vatandaşların pazar günlerinde park ve bahçelere gittiğini ve bunun toplum adına doğru olmadığını, diğer vatandaşların tehlikeye atıldığını aktardı. Macron, alınan tüm önlemlerin salgının yayılmasını önlemek amacıyla gerçekleştiğini belirtti. Fransız vatandaşların daha bilinçli bir şekilde hareket etmeye çağıran Macron tüm ülke için bunun şu an öncelikli olduğunu da belirtti.

Fransa’da 15 gün serbest dolaşım sınırlandırılıyor

Fransa’da ülke genelinde yarın saat 12.00’den itibaren serbest dolaşımın en az 15 gün süreyle sınırlandırılacağını aktaran Macron, vatandaşların zorunlu haller dışında dışarı çıkmaması gerektiğini belirtti. Macron, markete, hastaneye ve işe gitmenin ise serbest olacağını dile getirdi.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron: Savaştayız!

Macron yarın saat 12.00’den itibaren ülke genelindeki serbest dolaşımın kısıtlanması kararına uymayanların cezalandırılacağını aktardı. 

Fransa’da pazar günü yapılması beklenen yerel seçimlerin ikinci turlarının da coronavirüs salgını sebebiyle ileri bir tarihe ertelendiğini belirten Macron, coronavirüs salgını için savaşta olduklarını ve tüm toplumun bununla mücadele etmesinin halk sağlığı adına çok önemli olduğunun altını çizdi. 

Seyahatlar 30 gün boyunca askıya alındı

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, bugün Elysse Sarayı’nda yapmış olduğu açıklamalarda, yarın saat 12.00’den itibaren Schengen bölgesinin ve Avrupa Birliği (AB) sınırlarının kapatılacağını açıkladı. Bunun yanısıra AB üyesi ülkelerle ve AB dışındaki ülkeler arasında gerçekleşmesi planlanan seyahatlerin 30 gün boyunca askıya alındığını da belirtti.

Salgından etkilenen şirketlere 300 milyon euro kaynak

Coronavirüs salgını nedeniyle ekonomik olarak olumsuz etkilenen şirketlere kolaylık sağlanacağını ve mali yardımlarda bulunulacağını açıklayan Macron, bunun için 300 milyon euro kaynak ayırdıklarını belirtti.

Elektrik, gaz ve kira ödemeleri de askıya alındı

Koronavirüs salgını ile mücadelenin kazanılacağını ve vatandaşların paniğe kapılmaması gerektiğini belirtti. Macron ayrıca, yarından itibaren şirketlerin elektrik, gaz ve kira ödemelerinin de askıya alındığını söyledi.

Tüm dünyaya yayılan ve her geçen gün birçok kişinin ölümüne sebebiyet veren coronavirüsün Türkiye’deki vaka sayısı ise Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın az önce resmi Twitter hesabından yapmış olduğu paylaşıma göre 47. İlk olarak 11 Mart’ta tespit edilen coronavirüs vakası sonrasında; ülkemizde de okulların ve üniversitelerin tatil edilmesi, spor müsabakalarının seyircisiz oynanması, eğlence mekanlarının kapatılması gibi önlemler alınmaya başlandı. 

Küresel bir kriz haline gelen koronavirüs şu ana kadar 7 binden fazla kişinin ölümüne sebebiyet verirken, tespit edilen vaka sayısı ise 180 binin üzerinde. 

OKULLAR TATİL, MAÇLAR SEYİRCİSİZ, MARKETLER TALAN! – DigiToll #6

Türkiye’de coronavirüs vaka sayısı 47 oldu