Chromium tabanlı yeni internet tarayıcısı ‘Edge’i bu ayın başlarında kullanıcı beğenisine sunan Microsoft, Google’la daha uzun vadeli olarak iş birliği içerisinde olacağının sinyallerini vermişti. Şirket, kendi tarayıcısı için aldığı desteğin ardından bu kez de Chrome’un geliştirilmesi için Google’a destek sağladı. Yapılan ortak çalışma sayesinde artık, Chrome kullanıcıları birden fazla sekmeyi ayrı bir pencereye taşıyabilecek. 

Teknoloji devi Microsoft, 2019 yılı içerisinde Chrome’un da temelini oluşturan açık kaynak kodlu “Chromium” isimli internet tarayıcısı projesiyle ve Google mühendisleriyle daha yakından çalışacaklarını ve iş birliği içinde olmayı planladıklarını duyurmuştu. Yapılan bu duyurudan yaklaşık 1 sene sonra şirket, Chromium tabanlı yeni internet tarayıcısı ‘Edge’i Ocak ayı başlarında hem macOS hem de Windows işletim sistemlerinde eş zamanlı olarak kullanıcı beğenisine sundu. Kendi tarayıcısını Google desteğiyle piyasaya sürmesiyle beraber teknoloji devi, rakibi Google’la daha uzun vadeli olarak iş birliği içerisinde olacağının da sinyallerini vermiş oldu. 

Bunun üzerine Reddit isimli sosyal haber sitesinde, kısa bir süre önce Microsoft ve Google’da çalışan iki yazılım mühendisi arasında geçen bir konuşma paylaşıldı. İkili arasındaki konuşma, Chromium’la ilgili hataların bildirilmesi ve çözümlerinin paylaşılması için Google tarafından açılan bir sayfa üzerinden gerçekleştirildi. Mevcut bir sorunla ilgili yapılan konuşmada Google’ın yazılım mühendisi Leonard Grey, Edge’de var olan bir özelliğin kaynak kodunu paylaşmak isterlerse memnuniyet duyacaklarını ifade etti. Microsoft’un yazılım mühendislerinden biri olan Justin Gallagher ise bu mesajı olumlu şekilde yanıtladı. 

Microsoft, kodları mühendisler arasındaki konuşmadan 2 hafta sonra Google’la paylaştı

İkili arasında geçen konuşma, birden fazla sekmenin başka bir pencereye taşınabilmesini mümkün kılan bir özellikle ilgiliydi. Özellik halihazırda ‘Edge’de var olan bir özellikti ve Microsoft’un aynı özelliğin Chrome ve Chromium’a taşınmasıyla ilgili destek sağlamaya istekli olduğu bu konuşmayla beraber ortaya çıkmış oldu. Konuşmadan yalnızca 2 hafta sonra, sekme menüsünden birden fazla sekmenin yeni bir pencereye taşınmasını sağlayan özellik için gerekli kodlar Microsoft tarafından Google’la paylaşıldı. Yaşanan bu gelişme, kullanıcılar tarafından gözlemlenebilecek ilk Microsoft desteği oldu. Şirket bununla birlikte, geçen yıl boyunca 1,000’den fazla kod paylaşımında da bulunmuştu.  

Eklenen özelliğin şimdilik Google Chrome’un sadece Chrome geliştiricileri için yayınlanan sürümü olan Canary’de görülebilmesi bekleniyor. Microsoft’un ayrıca Edge ve Chrome için Chromium projesinde erişilebilirliği, performansı ve uyumluluğu artıracak değişiklikler yapacağı da biliniyor. 

Google’ın veri transferi teknolojisiyle ilgili yeni detaylar sızdırıldı