Teknoloji devi Apple, ikonik ürünlerinden “iMac” ile ilgili olarak yeni bir patent başvurusunda bulundu. Başvuruda ortaya çıkan detaylara göre, marka “iMac” için yeni bir kıvrılabilir ekran tasarımı üzerinde çalışıyor. Tasarımın bir sonraki ‘iMac’te kullanılıp kullanılmayacağı ise henüz bilinmiyor. 

Apple, en sevilen ürünlerinden biri olan masaüstü bilgisayarı “iMac” ile ilgili olarak yeni bir patent başvurusunda bulundu. Başvuruda ortaya çıkan detaylara göre, teknoloji devi “iMac” için kıvrılabilir bir tasarım üzerinde çalışıyor. Marka, patenti için başvurulan tasarımda önceki tasarımlarda olduğu gibi yalnızca bilgisayar ünitesi ve ekranı entegre etmekle kalmıyor. Buna ek olarak, klavye ve dokunmatik fareyi de tek parça bir “iMac” tasarımına dahil etmeyi planlıyor. 

Ana gövdesi, tek bir kıvrılabilir ekrandan oluşan tasarımda ekranın arka tarafında bulunan küçük bir ünite hem işlemci parçalarını içinde bulunduruyor hem de mevcut tasarıma masa üstünde durabilmesi için destek sağlıyor. Öndeki kıvrılabilir alanda bulunan bölme ise klavyenin yerleştirilmesini mümkün hale getiriyor. Markanın, ekran açısını ayarlamayı veya sistemi kapatmak için eğimi değiştirmeyi mümkün kılmayı planladığı da düşünülüyor.  

Tasarım, marka için bazı teknik sınırlamalara sebebiyet verebilir

Patentin yayılmasıyla beraber, pek çok teknoloji-sever, bu hamleyi Apple’ın “iMac” tasarımını dizüstü bilgisayar tasarımına yaklaştırma girişimi olarak yorumladı. Bununla birlikte, bu tip bir tasarımın Samsung’un katlanabilir telefonunda yaşadığı gibi bazı teknik sınırlamalara sebebiyet verebileceği ve Apple’ın bunun yerine mevcut “iMac” tasarımları gibi daha güvenli bir tasarımda karar kılabileceği de tahmin edildi. 

Yapılan patent başvurusu, teknoloji devinin mevcut masaüstü bilgisayar tasarımlarında radikal bir değişiklik yapmaya istekli olduğunu kanıtlıyor olsa da markanın bu tasarımı, bir sonraki iMac’te kullanıp kullanmayacağı henüz net olarak bilinmiyor.  

Apple’ın yeni patent başvurusu dijital kalem serisinin geleceğiyle ilgili fikir verdi
Apple’ın yeni aldığı patentle otomobillerdeki kör noktalar ortadan kalkacak
Apple’ın yeni patenti iPhone’unuzu kontrol edebilen akıllı yüzük için