Türkiye'de coronavirüs vaka sayısı
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
4 dakika

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’de coronavirüs vaka sayısı hakkında açıklama yaptı. Bakan Koca’nın gece saatlerinde yaptığı açıklamaya göre 16 Mart itibariyle vaka sayısı 47 oldu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca gece saatlerinde Türkiye’de coronavirüs vaka sayısı hakkında son dakika açıklaması yaptı. Bakan Koca’nın açıklamalarına göre 16 Mart akşam saatleri itibariyle Türkiye’de tespit edilen coronavirüs vaka sayısı 47’ye ulaşmış oldu.

Türkiye’de ilk coronavirüs vakası 11 Mart’ta Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından açıklanmıştı. Bakan Koca, son olarak 15 Mart gecesi açıklama yapmış ve Türkiye’de tespit edilen coronavirüs vaka sayısının 18 olduğunu açıklamıştı. Aralarında Avrupa ve ABD’den gelen insanların oluşturduğu 18 hastaya 16 mart itibariyle 29 kişi daha katıldı. son durumda Türkiye’deki coronavirüs vaka sayısı 47’ye yükseldi. 

Öte yandan 16 Mart’ta bir basın toplantısı düzenleyen Türk Tabipleri Birliği Başkanı Sinan Adıyaman, “Hasta sayısının bize belirtilen 18 kişiden çok daha fazla olduğuna dair duyum alıyoruz” demişti. Bakan Koca Türk Tabipler Birliği’nden bahsetmese de akşam saatlerinde bir açıklama yayınlayarak “Pozitif çıkan yeni vakalarımız var” demiş ve gece saatlerinde güncel rakamları paylaşacağını duyurmuştu.

Sağlık Bakanlığı duyuru yaparak güncel verileri paylaştı

sağlık bakanlığı duyuru coronavirüs

Bakan Koca yaptığı açıklamada coronavirüs’ün Türkiye’deki son durumuna ilişkin bilgilendirmede bulundu ve şu açıklamayı yaptı. “Bugün 29 yeni tanı kondu. Yeni tanı konanlarla birlikte toplam hasta sayımız 47 oldu. Son 29 vakanın tamamı doğrudan veya dolaylı olarak ABD, Ortadoğu ve Avrupa temaslıdır, 3’ü Umreden döndü. Yurt dışı teması risk olmaya devam edecek. Tedbirleri sıkı uygulayalım.”

Öte yandan Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında çarşamba günü yeni tip Koronavirüs ile mücadele çerçevesinde kapsamlı bir eşgüdüm toplantısı düzenleneceğini duyurdu. Bu toplantı sonrası yeni önlemlerin açıklanması bekleniyor. 

İçişleri Bakanlığı, 81 İl Valiliğine yeni bir ‘ Coronavirüs Tedbirleri ‘ konulu ek bir genelde daha gönderdi.

İçişleri Bakanlığı’nın dün gece yapmış olduğu açıklama ile, 81 İl Valiliğine Coronavirüs Tedbirleri sebebiyle genelge gönderildiği öğrenilmişti. Dün akşam gönderilen genelgede; bar, gece kulüplerinin faaliyetlerinin 16 Mart saat 10.00 itibariyle geçici süreliğine durdurulacağı belirtilmişti. İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine 16 Mart öğlen saatlerinde ise yeni bir genelge gönderdi.

İçişleri Bakanlığı’nın göndermiş olduğu yeni genelgeye göre, 16 Mart saat 24.00 itibariyle tiyatro, sinema, gösteri merkezi, konser salonu, nişan/düğün salonu, çalgılı/müzikli lokanta/kafe, gazino, birahane, taverna, kahvehane, kıraathane, kafeterya, kır bahçesi, nargile salonu, nargile kafe, internet salonu, internet kafe, her türlü oyun salonları,  her türlü kapalı çocuk oyun alanları (AVM ve lokanta içindekiler dahil), çay bahçesi, dernek lokalleri, lunapark, yüzme havuzu, hamam, sauna, kaplıca, masaj salonu, SPA ve spor merkezlerinin faaliyetleri geçici bir süreliğine durdurulacak.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 16 Mart gün içinde yapmış olduğu yeni açıklamada, Türkiye’deki tablonun diğer ülkelerdeki tabloyla özdeş olmadığını, pek çok ülkenin kontrolü kaybettiğini ancak Tükiye’nin şu an durumu kontrol altına almaya çalıştığını belirtmişti. Türkiye’de yaşayan herkesin sağduyulu olması gerektiğinin altını çizen Bakan Koca, tedbir alınması gerektiğini ancak panik yapmamanın önemli olduğunun altını çizdi.

Bakan Koca, 16 Mart’ta yapılan bilim kurulunda yeni önerilerin olduğunu aktardı. Coronavirüs testi kitini ülkenin bütün illerine vermeyi planladıklarını belirten Koca, laboratuvar sayısının hafta sonuna kadar 16’ya çıkacağını açıkladı. Daha fazla şehirde testlerin yapılacağını ve söz konusu coronavirüs salgını için daha fazla zaman kaybetmeden şüpheli vakaların test edileceğini belirtti.

Altı ülkeye daha uçuş yasağı

Umre’den gelen 5 binin üzerindeki vatandaşımızı gözlem altına alındığını belirtirken aynı zamanda altı ülkeye daha uçuş yasağının getirildiğini açıkladı. Bakan Koca’nın açıklamalarına göre; İngiltere, İsviçre, Suudi Arabistan, İrlanda, Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleriyle uçuş yarın sabahtan itibaren yasaklanmış oldu. Söz konusu uçuş yasaklarının eklenmesiyle uçuşların durdurulduğu ülke sayısı yirmiye çıktı. 

Sağlık Bakanı ayrıca ülke dışında olan vatandaşlarımızı için Türkiye’ye dönekte ısrarcı olmamaları konusunda uyardı. Bakan Koca, önümüzdeki iki üç haftanın çok önemli olduğunu ve vatandaşlarımızın gerekli önlemleri alması gerektiğini vurguladı.

Umre’den dönenler karantina altında 

umreden dönenler karantina altında

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın 15 Mart’ta yapmış olduğu açıklamaya göre, Umreden dönen 10 bin 330 kişinin Ankara ve Konya’daki 5 yurtta karantina altına alındı.

Bakanlığın yapmış olduğu açıklamada, umre amacıyla Suudi Arabistan’da bulunan vatandaşların Türkiye’ye döndükten sonraki 14 günlük karantina sürelerini geçirecekleri bir yer ihtiyacı olduğu vurgulanarak, “Bu çerçevede, Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğüne bağlı Ankara ve Konya’daki bazı yurtlar, umreden dönen vatandaşlarımızın karantina süresi boyunca kalabilmeleri için uygun hale getirilmiş ve söz konusu karantina süreci başlamıştır.” denildi. Açıklamanın devamında ise: “Üniversitelerin üç haftalık tatil süreciyle birlikte büyük oranda boş olan bu yurtlarımızda kalan az sayıdaki öğrencimizin de başka yurtlara nakilleri sağlanarak herhangi bir mağduriyet yaşanmamıştır.’’ ifadesine yer verildi.

Gün içinde Konya’da öğrenci yurtlarında karantina altında tutulanların tepkileri medyaya yansımıştı.Ankara Gölbaşı’nda kalan vatandaşların bir kısmı bulundukları koşullarla ilgili şikayetlerini dile getirirken, “Ne temizlik yapılıyor, ne yemek veriliyor. Biz burada hasta olacağız” şeklinde isyan etti. Yurtlarda kalmak istemeyen ve tepki göstererek yurtlardan ayrılmak isteyenlere polis müdahale etmişti.

Coronavirüs vaka sayıları canlı olarak nasıl takip edilir?

OKULLAR TATİL, MAÇLAR SEYİRCİSİZ, MARKETLER TALAN! – DigiToll #6