Xbox Series X teknik özellikleri

Yeni nesil konsollar bu senenin sonunda hayatımıza girmeye hazırlanıyor. Microsoft markasının eğlence ve oyun konsolu Xbox serisinin, yeni üyesi Xbox Series X ‘in teknik özellikleri açıklandı. 

2020 yılının sonunda hem Sony’den hem de Microsoft tarafından yeni konsolların piyasaya sürülmesi bekleniyor. Sony PlayStation 5 ismini taşıyacak olan yeni nesil Sony konsolunun, tasarımı belli olmasa da, marka tarafından yapılan tanıtım ile birlikte teknik özellikleri noktasında bazı bilgileri açıklanmıştı. Şimdi de yeni nesil oyun konsolu Xbox Series X ‘in teknik özellikleri açıklandı. 

Xbox Series X özellikler 

Xbox Series X özellikler 

Tasarım detaylarını uzun süredir bildiğimiz Xbox Series X, AMD üretimi bir işlemci kullanmakta. Zen 2 mimarisi ile üretilen bu işlemci, 8 çekirdekli ve ulaşabildiği frekans hızı 3.8 GHz olacak. Grafik noktasında ise 12 teraflop AMD RNDA 2, grafik biriminden güç alacak. Bu işlemci özelliklerine ek olarak Xbox Series X, 16 GB büyüklüğünde GDDR6 belleğe sahip olacak. Ayrıca 1 TB SDD ile oldukça başarılı bir depolama alanı sunacağı da açıklanan bilgiler arasında.  

Microsoft’tun yaptığı açıklamaya göre, Xbox Series X bu işlemcisi ile birlikte bazı oyunları 120 FPS oynatabilecek. Ama temel olarak işlem gücü 4K 60 FPS olacak. Bu da bir konsol hatta bir bilgisayar için bile oldukça güçlü bir özellik. Ayrıca Microsoft, yeni nesil konsolunun gücünü daha iyi anlatabilmek için önceki nesil konsolu Xbox One S ile bir karşılaştırmasını yaptı. Bu karşılaştırmaya göre, yeni nesil Xbox konsolu, önceki neslinin 4 oyununu aynı anda çalıştırabilecek kadar güçlü. Ayrıca yeni nesil konsolda 4K UHD Blu-Ray optik sürücüde bulunacak. 

Microsoft, yeni nesil konsolunun içerisinde bulunan SSD ve bellek özelliklerini en verimli noktada kullanmaya çalışmakta. Bu noktada ise Hızlı Sürdürme adı verilen özelliğini tanıttı. Bu özellik sayesinde ön bellekte tutulan oyun bilgileri sayesinde, konsol kapanıp açılsa bile yükleme ekranı görmeden, oyuna kalındığı noktadan devam edilmesi sağlanacak. Bu özellik hakkında bir blog yazısında, konsolun oyun sırasında kapatıldığı ve bir hafta kapalı tutulduğu söyleniyor. Daha sonra konsol açıldığında, oyunun yükleme ekranını bile görmeden doğrudan oyunda kalınan yerden devam edildiği belirtiliyor. Bunu yapabilmesi ile Xbox Series X, işlem gücünü fazlasıyla kanıtlamış oluyor.  

Aynı zamanda yeni nesil konsol HDR özelliğine sahip olacak. Bu sayede oyunlarda çok daha canlı ve gerçek renkler verilmek amaçlanacak. Bu özelliğin konsolda oynanan tüm oyunlar için aktif olarak var olacağını açıklandı. Ayrıca, Xbox Seires X için bir fiyat açıklaması yapılmadı. 

Samsung Galaxy A71 Ön İnceleme

PlayStation 5’in kontrolcüsü için kablosuz şarj patenti alındı