Çin’de genetiği değiştirilmiş bebek ürettiği için hakkında soruşturma açılan ve bir süredir nerede olduğu bilinmeyen bilim insanı He Jiankui’ye 3 yıl hapis cezası verildiği öğrenildi.

Geçen aylarda dünyanın ilk genetiğiyle oynanmış bebekleri Cin’de dünyaya gelmişti. Bu deneyi gerçekleştiren He Jiankui bebeklerin genleriyle oynadığını ve onları HIV virüsüne karşı korunaklı hale getirdiğini söylemişti.

Doğan ikizler Lulu ve Nana tabii ki tüm dünyada tartışma sebebi oldu. Kimi araştırmacı bu uygulamanın etik olmadığını düşündükleri için bu deneye karşı çıkmıştı. Bazı araştırmacılar da bu genetik düzenlemelerin sonraki nesillerde sorunlara yol açabilme ihtimalinden dolayı büyük riskleri olduğunu öne sürmüşlerdi. Ama bu deneyleri desteklediğini söyleyen araştırmacılar da olmuştu.

Oluşan tartışma ortamında Cin Hükümeti, He Jiankui’ya yasadışı uygulamalar yapmasından ötürü dava açmıştı. Bir süredir ortalarda görünmeyen He sonunda yakalandı. Mahkeme He ve ekibini, bilimsel etik dışı deneyler yapmakla, uyguladıkları deneyler için gerekli sertifikaları olmamasıyla, şöhret ve zenginlik için bilimsel araştırma ve tıbbi tedavilerde yürürlükte olan ulusal düzenlemeleri kasten ihlal etmeleriyle suçladı.

He Jiankui, 3 yıl hapis ve 3 milyon Yuan (2 milyon 554 bin 424,69 Türk Lirası) para cezasına çarptırıldı, He’nin ekip arkadaşları Zhang Renli, 2 yıl hapis ve 1 milyon Yuan, Qin Jinzhou ise 2 yıl ertelemeli 18 ay hapis ve 500 bin Yuan para cezasına çarptırıldığı öğrenildi.