Yeni dünya teknolojilerine her gün bir yenisi eklenirken bu gelişmelere bağlı olarak yasal düzenlemeler de hız kazandı. Tüm dünyada yoğun bir şekilde kullanılmaya başlanan kripto paralar TBMM gündemine girdi

Bu yeni teknolojiyi yakalamak ve kullanmak isteyen Türkiye, yerli kripto para gibi fikirlerle birlikte Blockchain için araştırmalara başladı. Dünya gelişmelerinden geri kalmak istemeyen TBMM hem daha güvenli veri aktarımı hem de finansal masraflarını düşürmek için ve başka birçok işlem için Blockchain teknolojisini tartışmaya başladı.

CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, dünyanın yeni güvenlik mekanizması olan Blockchain ile ticaret sistemlerinin değişeceğini, Türkiye’nin bu teknolojiyi daha yakından takip etmesi ve daha etkin rol oynaması gerektiğini söyledi.

Türkiye Kripto Para Kullanımında Dünyada Birinci Sırada

Alman araştırma şirketi Satista’nın dünya çapında kripto para kullanımına yönelik yaptığı Küresel Tüketici Anketi şaşırttı. Ankete göre Türkiye, yüzde 20’lik oranla dünyada birinci sırada yer aldı. Haberin devamını okumak için tıklayınız.

Blockchain nedir?

İnternet ile iletişimin ve ticaretin sınırları ortadan kalktı. Ama olay karşılıklı para, değerli bilgi, kişisel kimlik bilgileri gibi önem taşıyan aktarımlar söz konusu olduğunda üçüncü bir kuruluşa güveniliyor. Blockhain (Blok Zincir) burada o üçüncü kişiyi ortadan kaldırıyor. Bir değer taşıyan her işlemi kriptoloji ve matematik ile hiçbir otoriteye gerek kalmadan zincirlenmiş ve şifrelenmiş veriler halinde aktarıyor. Takip edilebilen fakat kırılamayan bu güvenlik zincir sistemi sayesinde anlaşmalar ve aktarımlar, alıcı ile verici arasında güvenli bir halde kalıyor.

Bu teknoloji sadece ödemeler için kullanılmıyor tabii ki. Bağımsız ve güvenli yapısı sayesinde dijitalleşen dünyanın tüm verilerinin aktarılabileceği düşünülüyor. Haberleşme, iş dosyaları ve mülkiyet hakları aktarımında da kullanılabileceği gibi e-kimlik kartları e-tabu gibi dijitalleşen bilgilerimizi de güven altında tutması bekleniyor. Hatta oy işlemlerimizi bile bu sistem ile gerçekleştirebileceğimiz düşünülüyor. Önümüzdeki on yıl içerisinde vergi ödemelerinin bile Blockchain ile yapılması olasılıklar arasında.