yerli otomobil için ilk kazma vuruldu
Okuma Süresi
1 dakika

Öneceki hafta tanıtılan yerli otomobile birçok farklı kişi ve kurum tarafından sipariş duyurusu peş peşe geliyor. Türkiye’nin farklı kurum, bölge ve kesimlerinden ilgi ile karşılanan yerli otomobil için şimdiden ön sipariş kuyruğu oluşmaya başladı.

Üretilecek ilk otomobilin talibi Cumhur Başkanı Recep Tayyip Erdoğan oldu. Bunun yani sıra birçok kamu ve özel kurumdan önümüzdeki dönemde talebin artması bekleniyor. Şu ana dek Türkiye’nin farklı şehirlerinden ve kurumlarından binlerce sipariş duyurusu yapıldı.

TDUB (Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği) Başkanı Encan Aydoğdu, yaptıkları işte en önemli gider kaleminin arabalar olduğunu ve bu yüzden yerli otomobilden ilk aşamada 1000 adet sipariş etmek istediklerini, daha sonra sipariş sayısını üç yıl içerisinde 5000’e çıkarmak istediklerini belirtti.

Başka bir ön sipariş isteği TÜRES (Tüm Restoranlar ve Turizmciler Derneği) Genel Başkanı Ramazan Bingöl ve TÜRES Yönetim Kurulundan geldi. Yerli otomobil modellerini çok beğendiklerini ve desteklemek amaçlı olarak ilk aşamada en az 500 tane ön sipariş vermek istediklerini belirtti. TÜRES olarak milli gelişlere her zaman destek olacaklarını ekledi. İlk siparişler sonrasında yeni taleplerde bulunacaklarını belirten Bingöl, yerli araçları sektör olarak beğendiklerini söyledi.

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, yerli otomobillerin tanıtımından hemen sonra üretilecek 34. (İstanbul plaka numarası) otomobile talip olduklarını belirtmişti.

Van Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Necdet Takva, aracın özelliklerinden memnun olduklarını ve ülkeye büyük fayda sağlayacağından bahsetti ve üretilecek 65. otomobile talip olduklarını söyledi.

Yerlikaya’nın ve Takva’nın özel isteklerine bir benzeri Kayseri Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç’tan geldi. Kayseri Belediye Başkanı üretilecek 38. araca talip olduklarını belirtti.

Karaman’dan ise Madeni Tornacılar Kaynakçılar Oto Motor ve Benzeri Tamirciler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Cemal Özbay, sanayide herkesin yerli otomobili beğendiğini ve konuştuğunu söyledi. İşleri gereği her otomobil hakkında bilgi sahibi olduklarını belirten Özbay, tanıtılan yerli otomobillerde olan bazı özellikleri ilk defa gördüklerini söyledi.

Ülkenin farklı noktalarından konuşan taksiciler araçların tasarımını çok beğendiklerini ve otomobiller satışa çıktığı zaman taksi olarak görmek istediklerini belirtti.

Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cem Zorlu üniversite içerisinde hizmet veren araçların yerli otomobillerle değişmesi gerektiğini söyledi ve çıktığı zaman fiyatı uygun olursa çok almak istediğini ekledi.