Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika

ABD’de George Floyd’un polis şiddetine maruz kalarak hayatını kaybetmesinin ardından ırkçılığa karşı başlayan protestolar sebebiyle, ülke oldukça karışık durumda. ABD’de durum gitgide sarpa sararken, Justice for George Floyd (George Floyd için Adalet) ismini taşıyan Change.org kampanyası 13,5 milyon kişi tarafından imzalanarak tüm zamanların en fazla imzalanan Change.org kampanyası oldu.

ABD’nin Minneapolis kentindeki Afro-Amerikalı ABD vatandaşı George Floyd’un gözaltına alınırken polis tarafından şiddet görüp öldürülmesiyle birlikte, ülkede yapılan protestolar şiddetini iyice arttırmış durumda. Sokaklarda düzenlenen protestoların yanı sıra elbette ki hem sosyal medyada hem de internet sitelerinden pek çok tepki çeken olay için imza kampanyaları da düzenleniyor. 

Bu imza kampanyalarından biri olan Change.org’ta Justice for George Floyd için 13,5 milyondan fazla kişi imza attı. Düzenlenen imza kampanyasının, hedefi olan 15 milyona ulaşması için fazla zaman gerekmeyecek gibi duruyor. Siz de George Floyd için Adalet kampanyasını imzalamak ve destek olmak için buraya tıklayabilirsiniz. 

Söz konusu kampanya tüm zamanların en fazla imzalanan Change.org kampanyası olarak kayıtlara geçti. Geroge Floyd, ABD’nin Minnesota Eyaleti’nde Minneapolis şehrinde gözaltına alınırken silahsız olmasına rağmen elleri arkadan kelepçelendi. Silahsız olmasına rağmen yere yatırılarak, polis memurun diziyle boynuna bastırması sonucunda da herkesin gözü önünde hayatını kaybetti. 

Sosyal medyada dolaşmaya başlayan söz konusu olayın videosunda herkesin aklında George Floyd’un “Lütfen, nefes alamıyorum” şeklindeki haykırışları kaldı. Floyd’un ölümüne kasten sebep olan polis memuru ise, üçüncü dereceden cinayet ve ikinci dereceden ölüme sebebiyet vermek suçundan tutuklandı. 

İnsanların gözleri önünde yaşanan ve izleyen herkesi derin üzüntüye boğan olay, Minneapolis başta olmak üzere ABD’nin neredeyse her yerinde kitlesel protestolara yol açtı. Bir haftadan bu yana devam eden protestolarda ise her geçen gün tansiyon yükselmeye devam ediyor. 

Yaşanan olayların ardından ABD Başkanı Trump’ın sözleri ve eylemleri de halkı daha da kışkırtıyor. Trump, protestoları durdurmak için gerekirse orduyu kullanacağını da belirtmişti.

İlginizi Çekebilir:

Facebook Çalışanları Trump Protestosunu Sürdürüyor

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll İçin Tıklayınız..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz