Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Kitle fonlama platformu fonbulucu, yüzde 10 hissesine karşılık 15 milyon lira yatırım aldı

Paya dayalı kitle fonlama platformu fonbulucu, 15 milyon TL yatırım aldığını açıkladı. Almanya merkezli Kloepfel Consulting Şirketi’nin Kurucusu Efe Duran Sarıkaya’dan şirketin yüzde 10 hissesi karşılığında 15 milyon lira yatırım aldığını duyurdu.

2021 yılı itibariyla bin 400’den fazla girişimin başvurduğu, yatırım turuna çıkmaya hak kazanan 23 girişimden 19’unun hedeflediği finansmana ulaşmasını sağlayarak 6 ay gibi kısa bir sürede toplamda 37 milyon liraya yakın fon toplayan fonbulucu, bu gelişmeyle birlikte küreselleşme yolunda da ilk adımını atmış olacak. Platform, 6 ay içerisinde geliştirdiği sistemi Almanya’ya taşıyarak teknolojisi ile operasyonel bilgisini yurt dışına aktaracak. Ülkemizde fonlanan girişimlerden uygun görülenler, global yatırım turlarını Almanya’da kurulacak platformda gerçekleştirecek. Ayrıca yatırımcı Efe Duran Sarıkaya, fonbulucu sistemi üzerinden Türkiye’deki girişimlere 10 milyon Euro tutarında yatırım yapacak. İmzalanan sözleşme sonrası sermaye girişinin sağlandığı ortaklık ile ilgili işlemler için SPK’ya başvuru hazırlıklarına başlandı.

Hakan Yıldız, fonbulucu Kurucu ve CEO’su

Şeffaf ve güçlü bir sistem kurmanın karşılığını aldık

 Alınan yatırıma ilişkin görüşlerini paylaşan fonbulucu Kurucusu ve CEO’su Hakan Yıldız, “Dünyada kitle fonlama sisteminin çok hızlı bir şekilde büyüdüğünü görüyoruz. Biz de girişimlerin finansmanını ve yeni nesil yatırımcılık sistemimizi önce Avrupa ve dolayısıyla dünyaya taşımak istiyorduk. Almanya bizim için doğru bir merkez olacaktı. Şirketimizin yüzde 10’una stratejik ortak olarak sahip olacak Efe Duran Sarıkaka ile beraber bu isteğimize çok daha çabuk ulaşacağımızı gördük. Aldığımız bu büyük yatırımla şirketimizin değerlemesini de 10 milyon Euro’ya realize etmiş olduk. Kısa bir zamanda hem ülkemizde büyürken hem de global platformumuzu hayata geçireceğiz” dedi.

Efe Duran Sarıkaya, Kloepfel Consulting Kurucusu

Kurulan fon mekanizmasından etkilendik

Efe Duran Sarıkaya ise “Başlangıcından bu yana fonbulucu’nun çalışmalarını özen ve dikkatle takip ediyordum. Türkiye, girişim ekosistemindeki büyüme ve buna bağlı olarak gelişen taleple birlikte dünyada güçlü bir konuma sahip. Hakan Yıldız liderliğindeki fonbulucu ise yenilikçi iş modeli ve kendi geliştirdiği dijital teknolojilerle ekosistem için öncü bir rol üstleniyor ve piyasa yapıcısı konumunda. Kurulan fon mekanizmasından çok etkilendik. Dijital bir altyapıda Melek Yatırımcılığı, Girişim Sermayesi Yatırım Fonlarını ve Kitle Fonlama Sistemini bir araya getirmeyi ve bunu uçtan uca bir değer zincirine dönüştürmelerini görmek bizi yatırım kararına itti. Bu altyapı etik, şeffaf ve vizyoner bir kurumsal kültürle bir araya geldiğinde ortaya profesyonel bir şirket profili çıkıyor” ifadelerini kullandı.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmayı unutmayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz