Facebook çalışanları, Donald Trump’ın sosyal medya ve ırkçılık eylemlerine karşın şirketin CEO’su Mark Zuckerberg’in hiçbir adım atmaması konusunda tepkilerini göstermeye devam ediyor. Sanal ortamda düzenlenen bir toplantıda Facebook çalışanları toplantıdan ayrılarak tepkilerini gösterdi.

Irkçılık için ABD’de süren ve gittikçe şiddetlenen protestolarda Donald Trump’ın şiddeti öven paylaşımlarını platformdan kaldırmayan Facebook CEO’su, çalışanları tarafından ağır eleştirilere maruz kalıyor. ABD Başkanı Trump’ın şiddeti yücelten paylaşımlarının yanı sıra platformda tehlike arz edecek başka paylaşımları yapmaya devam etmesi ve Zuckerberg’in bu konuda herhangi bir yaptırımda bulunmaması, pek çok kişi gibi yüzlerce Facebook çalışanı tarafından protesto edilmeye devam ediyor.

Pek çok çalışan geçen günlerde aktardığımız gibi, sanal bir greve başlayarak “ofis dışında” mesajlarını “protesto için ofis dışında” şeklinde değiştirmişti. Sanal greve devam eden Facebook çalışanları öfkelerini şimdi ise konunun gündeme geldiği sanal toplantıdan ayrılarak gösterdi. New York Times tarafından duyurulan protesto eylemine yüzlerce çalışanın katıldığı belirtildi.

Zuckerberg, üç hak örgütü lideri ile toplantı yaptı

Facebook CEO’su pazartesi günü üç hak örgütü lideri ile birlikte bir toplantı gerçekleştirdi. Örgüt liderleri Zuckerberg’in hareketlerini eleştirdi. Hak savunucuları: “Mark’ın akıl almaz açıklamaları nedeniyle hayal kırıklığına uğradık ve şoke olduk” şeklindeki açıklamalarına “Facebook, Trump’ın protestoculara şiddetle karşılık verilmesi çağrılarına platform sunuyor. Mark, Facebook’ta benzer zarar verici şeyler söyleyecek olan diğer sesler için çok tehlikeli bir emsalin oluşmasına yol açıyor.” diyerek devam ettiler. 

Yapılan ortak açıklamada, Sivil ve İnsan hakları Konferansı Liderliği Başkanı Vanita Gupta, Siyahların Gelişmesi İçin Ulusal Birlik (NAACP) Hukuki Savunma ve Eğitim Fonu Başkanı Sherrilyn Ifill, Colour of Change (Değişimin Rengi) Başkanı Rashad Robinson’ın imzası bulunuyor.

Facebook açıklama yaptı

Yaşanan olaylar neticesinde bir Facebook sözcüsü açıklamalarda bulundu. Facebook sözcüsü: “Sivil haklar topluluğunda liderlerin samimi ve dürüst geri bildirim yapmasından memnuniyet duyduklarını” belirtti. Sözcü, “Dinlemek için önemli bir zaman ve bu fikir alışverişine devam etmeyi umuyoruz” şeklinde açıklamasını sonlandırdı. 

Talkspace Facebook’la olan ortaklık görüşmelerinden çekildi

Online terapi uygulaması olarak tanınan Talkspace ise ABD yaşanan olaylara karşın Facebook’un bir adım atmaması üzerine birlikte yürüttükleri ortaklık görüşmelerinden çekildiğini açıkladı. Talkspace kurucusu ve CEO’su Oren Frank, kararı duyurduğu Twitter paylaşımında, “Şiddeti, ırkçılığı ve yalanları teşvik eden bir platformu desteklemeyeceğiz” dendi. Frank, CNBC’ye yaptığı açıklamada, anlaşma gerçekleşseydi talkspace’in “yüzbinlerce dolar” kazanacağını söyledi.

Ne oldu?

ABD’de siyahi bir adamı olan George Floyd’un gözler önünde öldürülmesi sonrasında başlayan protestolarda, Trump Twitter üzerinden bir paylaşım yaptı. 

Trump’ın söz konusu paylaşımı: “Bu EŞKIYALAR, George Floyd’un anısına saygısızlık ediyor ve buna izi vermeyeceğim. Şimdi Vali Tim Walz’la konuştum. Ordunun sonuna kadar yanında olduğunu söyledi. Zorluk çıkması halinde durumu kontrol altına alacağız. Yağma başlarsa ateş açma da başlar. Teşekkür ederim”.

Twitter “şiddeti yücelttiği” gerekçesiyle Trump’ın paylaşımını sınırlandırıldı. Platform tarafından yapılan açıklamada “Bu mesaj, şiddetin yüceltilmesine ilişkin Twitter kurallarını ihlal etmektedir. Ancak Twitter, bu mesaja erişimin kamuoyunun yararına olacağı düşüncesiyle erişimi kısıtlamıştır” ifadeleri yer aldı. 

Bu olay sonrasında ise Twitter’la arasında gerginlik büyüdü. Trump sosyal medya platformları için yeni bir düzenleme yapacaklarını ifade etti ve bir kararname imzaladı. Aynı paylaşım için Facebook tarafından atılan hiçbir adım olmaması ise pek çok kişi tarafından eleştirilmişti. 

Facebook’ta da yapılan bu paylaşım sonrasında Zuckerberg, Trump’ın sözlerine katılmadığını belirtmiş ancak, paylaşımı kaldırmamıştı. Facebook CEO’sunun bu konu hakkındaki açıklaması ise “insanların bunu kendi gözleriyle görmeye haklarının olduğu” olmuştu. 

Facebook CEO’su ayrıca Trump’ın yaptığı paylaşımın politikalarına aykırı olmadığını da belirtmişti. Zuckerberg: “Politikalarımızda belirttiğimiz an meselesi olan bir tehlike ya da zarar olmadıkça ifadeye mümkün olan en fazla şekilde olanak sağlamalıyız” şeklinde görüşünü bildirmişti. 

İlginizi Çekebilir:

Yeni Canlı Etkinlik Uygulaması: Facebook Venue

Facebook Çalışanları, Sanal Grev Yaparak Şirkete Tepkilerini Gösterdi

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll İçin Tıklayınız..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz