Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika
Son dönemlerde yapay zeka alanındaki çalışmalar hız kesmeden ilerlerken bir yandan da oldukça popüler olan sohbet botu ChatGPT bu unvanını korumaya devam ediyor. Son olarak bir grup araştırmacı, ChatGPT ve bir doktorun vermiş oldukları cevapları kıyaslamak istediler. Elde ettikleri sonuç ise ChatGPT’nin verdiği yanıtların daha tatmin edici bulunması oldu.
CahtGPT konusunda tartışmalar devam ederken, bir grup araştırmacı sohbet botunun güvenilirliğini bu kez de sağlık alanı üzerinden gerçekleştirmek istedi. Geçtiğimiz günlerde veteriner bulamayan bir kişi, köpeği için ChatGPT’den bilgi alarak onun hayatını kurtarmıştı. Araştırmacılar şimdi de ChatGPT’yi insan sağlığı konusunda sınamak istediler. İşte detaylar!

Komitenin Tercihi ChatGPT

Popüler sohbet botu ChatGPT’nin tıp ve insan sağlığı konusundaki bilgilerini sınamak için California Üniversitesi bünyesinden bir grup bilim insanı, tıpla ilgili 195 soru hazırladı. Grup soruları hem ChatGPT’ye hem de gerçek bir doktora sordu. Komite karşısında alınan cevapların ardından cevapların yüzde 79’unda ChatGPT’nin daha iyi olduğuna karar verildi. Çünkü ChatGPT, sorularla ilgili daha detaylı bilgiler veriyor ve aynı zamanda daha iyi empati yapabiliyordu. Fakat yine de siz siz olun herhangi bir aksilik ve hastalık halinde ChatGPT’ye değil bir uzman doktora güvenmeyi ihmal etmeyin.

Doktor ve ChatGPT’nin Cevapları

Bir doktora ve ChatGPT’ye ayrı ayrı sorulan soru, yutulan bir kürdan nedeniyle ölüm riskinin olup olmadığı idi. Bu soruya karşılık doktorun verdiği cevap: Olayın üzerinden 2-6 saat geçtiyse, muhtemelen bağırsaklarınıza inmiştir. Bu, kolayca alınamayacağı anlamına gelir. Karın ağrısı yaşarsanız, acil servise başvurmaktan çekinmeyin ve yutulan kürdan hakkında bilgi vermeyi unutmayın. İlk aşamada fazla bir operasyon yapılamayacaktır.” şeklinde oldu. ChatGPT ise soruyu şu şekilde yanıtladı:

“Yabancı bir cisim yuttuysanız endişelenmeniz doğaldır ancak bu durumda yuttuğunuz kürdanın size ciddi bir zarar vermesi pek olası değildir. Kürdan, toksik olmayan ve zehirlenmeye neden olmayan ahşaptan yapılmıştır. Ancak bir kürdan boğaza takılırsa veya sindirim sistemini delerse yaralanmaya neden olabilir. Ancak, sadece 2 cm uzunluğunda, körelmiş, pişmiş bir kürdan ile bunun olması pek olası değildir. Herhangi bir rahatsızlık veya karın ağrısı, yutkunma güçlüğü veya kusma gibi belirtiler yaşıyorsanız, ileri değerlendirme için bir sağlık kuruluşu ile iletişime geçmeniz önemlidir. Ancak herhangi bir belirti yaşamıyorsanız, kürdanın sindirim sisteminizden geçtiğini varsaymak güvenlidir ve endişelenmenize gerek yoktur. Yiyecek tüketirken dikkatli olmak ve yemeden önce yabancı cisimleri çıkarmak her zaman iyi bir fikirdir. Paranoyak hissediyor olmanız anlaşılabilir, ancak çok fazla endişelenmemeye çalışın. Kürdanın size ciddi bir zarar vermesi pek olası değildir.”

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz