Kadınlar Trafik Kazası

Serbest dolaşımlı araç paylaşım markası MOOV, Karayolu Güvenliği ve Trafik Haftası’na dikkat çekmek ve trafik kurallarına uymanın önemini hatırlatmak amacıyla kiralamalarda yaşanan trafik kazalarıyla ilgili bilgiler paylaştı. Trafik kazalarının en çok kavşaklarda meydana geldiğini belirten Garenta ve ikinciyeni.com Genel Müdürü Emre Ayyıldız tarafından aktarılan bilgilere göre; kadınlar, sanılanın aksine erkeklere kıyasla yüzde 25 daha az trafik kazası yapıyor.  

Serbest dolaşımlı araç paylaşım markası MOOV, Karayolu Güvenliği ve Trafik Haftası kapsamında kiralamalarda yaşanan kazalarla ilgili bilgileri paylaştı. Konuya ilişkin açıklama yapan Garenta ve ikinciyeni.com Genel Müdürü Emre Ayyıldız, MOOV’daki kiralamalarda yaşanan trafik kazalarını incelediklerinde ilgi çekici sonuçların çıktığını belirtti. Ayyıldız, açıklamasında “MOOV kiralamalarını baz alarak hazırladığımız rapora göre, kadınlar erkeklere göre yüzde 25 daha az trafik kazası yapıyor. Bu da aslında kadınların daha güvenli ve emniyetli araç kullandığını bize gösteriyor” ifadelerine yer verdi.  

Trafik kazalarını yaş gruplarına göre de incelediklerini söyleyen Ayyıldız, konuya ilişkin açıklamasında ayrıca “MOOV araçlarıyla yapılan trafik kazalarının yüzde 53’ü 18-24 yaş grubundaki MOOVER’ların kullandığı araçlarda yaşandı. Bununla birlikte trafik kazalarının, yüzde 70’in üzerinde bir oranla en çok kontrolsüz kavşaklarda yaşandığını görüyoruz” ifadelerini kullandı. Trafik güvenliğine özen gösteren ve kurallara uyan MOOVER’ları ödüllendirdiklerini belirten Ayyıldız, daha sonra sözlerini şu şekilde noktaladı: “Yolların Ustası MOOVER Günü Kampanyası’ ile her ayın son salı günü, 3 ay içinde kiralama yapan ve trafik cezası, hasar ve kaza kaydı bulunmayan MOOVER’lara %20 indirim tanımlıyoruz. Ayrıca hem MOOVER’ların hem de trafiğin güvenliğini sağlamak için farklı projeleri de hayata geçirmeye hazırlanıyoruz.” 

MOOV gibi araç paylaşım hizmetleri, çevreci bir ulaşım modeli de oluşturuyor

MOOV Araç Paylaşım

Diğer yandan; İstanbul, Ankara ve İzmir’de tek bir uygulama üzerinden araç kiralama hizmeti sunan MOOV’da, sözleşmeden kiralamaya kadar tüm süreç dijital olarak gerçekleşiyor. Tam dijital alt yapısıyla ekstra hiçbir temas gerçekleşmeden düzenli olarak temizlenen ve dezenfekte edilen araçlarla, 15 dakikası 16 TL’den başlayan fiyatlarla araç kiralanabiliyor.  

Sunduğu ekonomik faydanın yanı sıra çevreci bir ulaşım modeli de olduğu ifade edilen MOOV gibi araç paylaşım hizmetleriyle ulaşım ihtiyacının karşılanması halinde, daha az karbon emisyonu salınımı gerçekleşiyor. Bugün 1 paylaşımlı aracın aktif olarak kullanılmasıyla, 8 araç trafikten çıkmış oluyor. Yapılan araştırmalara göre; paylaşımlı araçları tercih edenler, şahsi araçlarıyla seyahat edenlere kıyasla yüzde 11 daha az kilometre yapıyor. MOOV’da gerçekleştirilen 2 milyon defalık kiralamayla, 12 bin tonluk CO2 (karbondioksit) salınımının önüne geçilirken optimum temizlik yöntemleri ile de yılda 8 bin 700 ton su tasarrufu sağlanıyor ve dijital imza ile yılda 403 ağacın kesilmesinin önüne geçiliyor.  

Sözleşme sürecinin de tam dijital olarak gerçekleştiği MOOV’da, bu sayede 3 milyon kağıt tasarrufu sağlanırken dijital imza sayesinde, ayda ortalama 105 bin kilometre daha az yol yapılıyor ve 7 bin 875 litre yakıt tasarrufu sağlanıyor.   

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Araç Paylaşımı Platformu MOOV, 250 Bin Üyeyi Aştı 

‘indiBindi’ Mobil Uygulaması, İstanbul’da Dijital Dolmuş Dönemini Başlatıyor! 

Trafik Cezalarında ‘Mail’ ile Bilgilendirme Dönemi Başladı! 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz