Online casino and gambling concept. Slot machine on smartphone screen, cards, dice and poker chips. 3d illustration

Google Play Store ’da bulunan kumar uygulamaları mart ayı itibariyle 15 ülkede daha oynanabilecek. Normalde 4 ülkede izni bulunan kumar uygulamaları 15 ülkenin de onaylanmasıyla birlikte sayısını 19’a çıkarıyor.

Google, 1 Mart’tan itibaren ABD dahil 15 ülkede daha “çevrimiçi kumarı etkinleştiren veya kolaylaştıran” uygulamalara izin veren program politikasını güncelledi. Google’ın yaptığı bu değişiklikle birlikte kumar uygulamalarının Play Store’da kullanıma sunulmasının yanı sıra, gerçek parayla oynanan kumar reklamlarının söz konusu bölgelerdeki kullanıcılara sunulmasına da izin verilecek. 

Değişikliğin kapsadığı yeni ülkeler Avustralya, Belçika, Kanada, Kolombiya, Danimarka, Finlandiya, Almanya, Japonya, Meksika, Yeni Zelanda, Norveç, Romanya, İspanya, İsveç ve Amerika Birleşik Devletleri olarak sıralandı. Eklenen 15 yeni ülkeyle izin sayısının 19’a çıktığı kumar uygulamaları, Google’a ve geliştiricilere bazı zorunluluklar da getiriyor. Başlangıçta “onaylı bir devlet operatörü” olması ve “sunmak istedikleri çevrimiçi kumar ürünü türü için belirtilen ülkede geçerli bir işletme lisansına” sahip olmaları gerekiyor.

Google Play Store ‘daki kumar uygulamaları politikaları değişiklik gösterecek

Her ne kadar Google 15 yeni ülkede daha kumar uygulamalarına izin verecek olsa da sıkı düzenlemelerle bu uygulamalar denetlenecek. Artık izin verilen 15 ülkede bulunan bir kumar uygulaması geliştiricisi izni bulunan ülkelerden birinde ikamet etse dahi, Google uygulamaları yayınlamaları için genel bir onay vermiyor. Geliştiricilerin ülkeden ülkeye hatta ABD’de eyaletten eyalete değişen yasaları tamamlamaları ve bunun ardından uygulamayı sunması gerekiyor. 

Google’ın ve ülkelerin şart koyduğu yasaları ve aşamaları geçmelerinin ardından kumar uygulamaları elbette ki Play Store ‘da herkes için yayınlanmayacak. Bu bağlamda sadece izin verilen bölgedeki kullanıcılar tarafından görülebilecek. Bunun yanı sıra reşit olmayan kullanıcıların uygulamalara erişimini engellemek için  “Yalnızca Yetişkinler” etiketi de bulunacak.

Kumar uygulamalarının yaşatabileceği kötü sonuçlar sebebiyle, yasalar ve devletler katı kurallar koyuyor. Ancak Android işletim sisteminin açık kaynak kodlu yapısı aslına bakılırsa söz konusu uygulamaları üçüncü taraf uygulama olarak yüklenebilmesine olanak da tanıyor. Yani Google’ın yeni hareketinin sadece uygulamaların erişimini kolaylaştırmak amacıyla yapılmadığını da ortaya koyuyor. 

İlginizi Çekebilir:

YouTube, Alkol ve Şans Oyunlarına İlişkin Reklamları Sınırlandırma Seçeneği Ekleyecek 

Dünyanın İlk Ücretsiz Ticaret ve Borsa Oyunu Kullanıcılara Sunuldu

İnternet Dolandırıcılığı – Timur Akkurt & Ekin Kollama:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz