Açıklanan yeni bir kararla Özel İletişim Vergisi yüzde 7,5’tan yüzde 10’a yükseltildi. Resmi Gazete yayımlanarak yürürlüğe giren yeni karar bugünden itibaren (30 Ocak 2021) geçerli. 

Cumhurbaşkanı Kararı ile Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren yeni düzenlemede Özel İletişim Vergisi’nin yüzde 7,5’tan yüzde 10’a yükseltildiği açıklandı. Bu kararla birlikte, konuşma, mesajlaşma ve internet gibi elektronik haberleşme işletmeciliği kapsamındaki hizmet türleri için uygulanan Özel İletişim Vergisi yüzde 33 zamlanmış oldu. 

Özel İletişim Vergisi yüzde 33 zamlandı

31380 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 3469 karar ile “6802 Sayılı Gider Vergileri Kanununun 39 uncu Maddesinin Birinci Fıkrasının (a), (b), (c), ve (d), Bentlerindeki Oranların Yeniden Belirlenmesi Hakkında Karar” başlıklı Cumhurbaşkanı Kararı’yla birlikte yüzde 7,5 olan ÖİV oranı, yüzde33,33 zam yapılarak yüzde 10’a yükseltildi.

Söz konusu kararın 30 Ocak 2021 yani bugünden itibaren geçerli olduğu aktarıldı. 1999 Marmara depreminden sonra kamunun acil finansman gereksinimlerini karşılamak için getirilen Özel İletişim Vergisi (ÖİV) 2017 yılından bu yana yüzde 7,5 olarak uygulanıyordu. Bugünden itibaren ise yüzde 10 üzerinden uygulanacak.

İlginizi Çekebilir:

ABD Ticaret Temsilciliği, Türkiye Gibi ‘Dijital Vergi’ Uygulaması Bulunan Ülkelere Misilleme Yapabileceğini Açıkladı 

Seçili Cep Telefonu Bataryası ve Otomobil Akülerinde, İthalat Kontenjanı Getirilerek Gümrük Vergisi Sıfırlandı!

Oyun konsolu fiyatları düşebilir: İlave gümrük vergisi yüzde 20’ye düştü

İnternet Dolandırıcılığı – Timur Akkurt & Ekin Kollama:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz