Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika
Dijital dünyada yaşanan gelişmeler artık öyle noktalara geliyor ki, neredeyse hayatımıza dair hemen hemen her konuda büyük konfor alanlarımız oluşuyor. Bu konulardan birisi de yabancı dil meselesine ilişkin. Yapay zeka ve uygulamalar konusundaki gelişmeler sayesinde artık yakın bir zamanda yabancı dil öğrenmeye ihtiyacımız bile kalmayabilir. Bunun bir ispatı da Google Chrome’un yapmış olduğu bir çalışma. Google Chrome’un canlı altyazı çeviri özelliği sonunda test edilmeye başlandı.
Dünyanın en yaygın kullanılan tarayıcılarından birisi olan Google Chrome, bir video veya canlı yayındaki konuşmalara odaklanarak anında çeviri yapmaya olanak sunuyor. Google’ın bir süredir üzerinde çalıştığı canlı altyazı çeviri özelliği, artık kullanıcılar tarafından test edilebiliyor. İşte detaylar!

Chrome Kullanıcılara Çağ Atlatacak

Google Chrome’un üzerinde çalıştığı yeni özellik, kullanıcıların internet deneyimlerine adeta çağ atlatmaya hazırlanıyor. Açılabilir küçük bir menüden ibaret olan özellik, video ya da canlı yayınlar esnasında konuşmaları otomatik olarak algılayıp, altyazı halinde bir çeviri metne dönüştürecek. Böylelikle kullanıcılar, bu sayede izlediği bir videoda neler konuşulduğunu rahat bir şekilde anlayabilecekler. Yani örneğin YouTube’da İngilizce ya da farklı bir yabancı dilde video izlerken Google Chrome’un canlı altyazı çeviri özelliğini devreye sokabilirsiniz. Bunun için videonuz başlamadan önce özelliği aktif etmeniz yeterli. Bu işlemin ardından videodaki sesi öncelikle orijinal dilinde yazıya çevirmeye başlayacak ve bu metni de anlık olarak belirtilen dile çevirecek.

Kullanıcı Kendisi Ayarlayabilecek

Google Chrome’un yeni özelliği test aşamasını tamamladıktan ve herkes için kullanılabilir olduğu zaman, kullanıcılar dil paketleri indirerek kullanım deneyimini istedikleri gibi özelleştirebilecekler. Varsayılan dil olarak belirlenen İngilizce, Fransızca, İspanyolca, Almanca, İtalyanca ve Japonca dilleri için çeviri desteği veren özellik, arzu edilmesi halinde bu dillerin hepsi için kaldırılabilecek. Bunun için kullanıcının yalnızca ayar sayfasına gidip istemediği dil paketinin yanındaki çöp kutusu simgesine tıklaması yeterli. Böylelikle kullanıcı istemediği dili kolaylıkla kaldırabilecek. Ancak Google Chrome’un test aşamasına geçen bu özelliğinin henüz ne zaman herkese açılacağı konusunda net bir bilgi yok. Diğer yandan canlı altyazı çeviri özelliğinin videolardaki sözcükleri ne kadar doğru anlayacağını ve çevireceğini de zaman içinde göreceğiz.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz