bmw-i8
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika

Alman otomobil devi BMW, hem elektrik enerjisi hem de benzinle çalışan hibrit spor otomobili i8 ‘in üretimini durduracağını duyurdu. Şirket tarafından yapılan açıklamaya göre bugüne kadar 20 binden fazla satmış olan ikonik otomobil, Nisan ayından itibaren üretilmiyor olacak.

Dünyaca ünlü Alman otomobil devi BMW, hem elektrik enerjisi hem de benzinle çalışan ikonik otomobili i8 ile ilgili yeni bir açıklama yaptı. Şirket tarafından yapılan açıklamaya göre; Nisan ayı içerisinde Almanya’nın Leipzig kentindeki BMW fabrikası, 2014 yılında piyasaya sürülen ve şirketin en çok satan spor otomobili olan i8‘in üretimini durduracak. i8, BMW’nin elektrik enerjisiyle de çalışabilen ilk hibrit otomobiliydi. Araç konsepti ilk tanıtıldığında, otomobil tutkunları tarafından oldukça fazla beğeni toplamıştı. Otomobilin daha sonra piyasaya sürülen versiyonu ise prototipiyle şaşırtıcı derecede benzerlik gösteriyordu. Araçta bulunan lityum iyon pil ile üç silindir motorun gelişkin kombinasyonu, otomobilin sadece 4.4 saniyede 0’dan 100 kilometre hıza kadar çıkabilmesini sağlıyordu. 

bmw-i8i8, bugüne kadar BMW’nin en iyi otomobillerinden biri olarak kabul ediliyordu. Aracın özellikleri ve kullandığı teknoloji, şirketin yeni ürettiği diğer pek çok otomobile ilham olmuştu. 147 bin 500 dolardan başlayan satış fiyatıyla i8, çoğu lüks otomobil meraklısının bile ulaşamayacağı fiyat skalasına sahip bir model olsa da BMW, araçtaki hibrit teknolojiyi daha uygun fiyatlı modellerine de uyarlamıştı.  

6 yıllık başarılı yaşam süresi boyunca BMW i8’in 20 binden fazla satmış olduğu biliniyor. Aracın temelini oluşturan hibrit teknolojinin modası geçmesi sebebiyle şirketin, tamamen elektrikli yeni model ve tasarımlara geçmeyi planladığı tahmin ediliyor. Mart ayı başında tanıtılan ve 2021‘de piyasaya sürülmesi planlanan tamamen elektrikli Concept i4, BMW’nin bu planlarıyla ilgili atmış olduğu adımlardan birisi olarak görülüyor.

Teknoloji haber bülteni için tıklayınız.

Tamamen elektrikli BMW Concept i4 tanıtıldı

Alman otomotiv üreticisi BMW logosunu değiştirdi!

BMW, Formula E’de kullanılacak güvenlik araçlarını tanıttı!