Okuma Süresi
1 dakika
Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden birisi olan Apple, her adımıyla gerek kullanıcıları gerekse de rakiplerini şaşırtmaya devam ediyor. Sürekli teknoloji haberlerinin gündeminde yer almayı başaran şirket için şimdi ise başka bir durum daha ortaya çıktı. Buna göre markanın macOS işletim sisteminin içine Bitcoin whitepaper’ı gizlediği bilgisi ortaya çıktı. Bitcoin whitepaper’ı yani teknik tanıtım metnini neden macOS işletim sisteminin içine gizlediği ise henüz bilinmiyor.
Apple’ın macOS işletim sistemine Bitcoin whitepaper’ı gizlemiş olduğu haberleri gündeme düşünce birçok kişi bunun nedenini merak etmeye başladı. Elbette Apple’ın böyle bir şeyi neden yaptığına ilişkin henüz hiç kimsenin bir fikri yok. Ancak tüm bu bilgiler kimilerinin aklına “Acaba Steve Jobs, Satoshi Nakamoto olabilir mi?” sorusunu getirdi. İşte detaylar!

Bitcoin Whitepaper’ı Nedir?

ABD merkezli bir teknoloji devi olan Apple, her zamanki gibi yine kafa karıştıran ve birçok kişiyi şaşırtan bir olayla gündeme geldi. Mac kullanan ve hali hazırda kullandığı yazıcısı ile ilgili bir sorunu çözmeye çalışan bir adam, ilginç bir durumla karşılaştı. Yazıcısı ile ilgili bir çözüm arayan Mac kullanıcısı, tesadüfen Apple’ın macOS sistemine yıllardır Bitcoin whitepaper’ı eklediğini tespit etti. Ve tespit edilen bu duruma göre 2018 yılında piyasaya sürülen macOS Mojave ve ondan sonraki tüm macOS sürümlerini çalıştıran kullanıcılar, Bitcoin whitepaper’ına kendi bilgisayarlarından ulaşabiliyorlar. Peki nedir Bitcoin whitepaper’ı? Whitepaper, bir proje ya da hizmetin tam olarak hangi amaçla kullanılacağını, ne gibi sorunlar için çözüm üreteceğini anlatan teknik bir belgedir.

Steve Jobs Acaba Satoshi Nakamoto mu?

Apple’ın Mac kullanıcılarının görebildiği bir yazılım olan Image Capture’ı kurcalayan Mec kullanıcısı, bilgisayarına kendisinin eklemediği “Virtual Scanner II” isimli bir aygıtı fark etti. Sonrasında bunu irdelemeye başlayan adam, içinde bir pdf dosyası ile karşılaştığını ve bunun da Bitcoin’in whitepaper’ı olduğunu anladı. Hatılanacağı gibi Bitcoin whitepaper’ı, 2008 yılında Satoshi Nakamoto tarafından yayınlanmıştı. Satoshi Nakamoto ise halen daha kim olduğu bilinmeyen birisi. Apple’ın Bitcoin whitepaper’ını macOS’a gömmesi ise akıllarda Steve Jobs’ın bile Satoshi Nakamoto olma olasılığını getirdi. Fakat tabii ki bu konuda kesinlikle net bir bilgi de söz konusu değil.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz