Google yeni telefonları Pixel 4 ve Pixel 4 XL’ı tanıttı. Kamera konusunda oldukça iddialı olan telefonların arasındaki farklar neler, gelin birlikte bakalım…

Cihazların arkasındaki ana kamera 12 MP sensör ve Dual Pixel otomatik odaklanma özelliğine sahip. Ek olarak kamera, optik ve elektronik görüntü dengeleme ile 1.4µm piksel ve parlak f/1.7 diyafram detaylarına sahip. Yeni Pixel Neural Core ve Google tescilli algoritmalar ile görüntü kalitesinin üst düzeyde olması sağlanıyor. Kamera uygulaması da gerçek zamanlı olarak HDR+ render edebiliyor. Bu sayede vizörde sonucun nasıl olabileceğini görebiliyorsunuz. Dual Exposure Controls ise manuel kontrolü size bırakıyor. Karanlıkta yenilenmiş Nightsight ise 15 adet 16 saniye pozlama gerçekleştiriyor.

Cihazlar, Pixel markası için bir ilk olan telefoto kamera ile geliyor.16 MP sensör (1.0µm) de optik ve elektronik görüntü dengeleme özelliğine sahip. Odak uzunluğu ana kameranın tam olarak 2 katı değil ancak Super Resolution Zoom yazılımı bunu 2x yakınlaştırmanın ötesine taşımaya çalışıyor. Ek olarak, ikinci kamera bokeh etkisine de yardımcı oluyor. Ana kamera 4K 30 fps video çekimi ve 1080p çözünürlükte 120 fps ağır çekim modu sunuyor. Yine arkadaki üçüncü bir modül ise kamera değil ancak spektral+titreme sensörü olarak görev alıyor. Ultra geniş açılı kamera ise sunulmuyor.. Önde ise 8 MP selfie kamera yer alırken 3 boyutlu derinlik sensörü güvenli yüz ile kilit açma için kullanılıyor.

Pixel 4 modeli 5.7 inç ekran ve 1080p+ çözünürlük ile gelirken, Pixel 4 XL modeli 6.3 inç ekran ve QHD+ çözünürlük ile geliyor. Ekran en-boy oranı ise 19:9 ve ekran çıkıntısı bulunmuyor. Yeni Smooth Display ile 90 Hz tazeleme oranı sağlıyor. Bataryadan tasarruf için bu oran gerektiğinde 60 Hz seviyesine düşürülüyor. HDR desteği ve Hep Açık Ekran moduna ek olarak, Ambient EQ çevredeki ışığı takip edip en iyi görüntü deneyimi için renkleri optimize edebiliyor.

Cihazlardaki dikkat çekici bir diğer donanım ise Soli radar. El hareketlerini takip edebilen ve cihaza dokunmadan kullanım olanağı sunan bu özelliğin dikkat çekici olduğunu söylemek gerek. Bildirimlerinize bakmak ve değişiklikleri takip etmek için kullanabileceğiniz özellik dışında, daha karmaşık işler için “Hey, Google” diyerek yeni ve güncellenmiş asistana erişebiliyorsunuz. Active Edge özelliği ise cihazın çerçevesi ile de kontrolü size veriyor.

Pixel 4 serisi gücünü Qualcomm Snapdragon 855 mobil platformundan alırken 6 GB RAM ile geliyorlar. 2800 mAh ve 3700 mAh batarya kapasiteli modellerde 18 W hızlı şarj desteği bulunuyor. Depolama seçenekleri ise 64 GB ve 128 GB. MicroSD girişi yok.

Cihazda IP68 suya dayanıklılık sertifikası mevcut. Siyah, beyaz ve turuncu renklerle piyasaya çıkması beklenen cihazlar için turuncu rengin sınırlı sayıda olduğunu belirtmekte fayda var. Alüminyum kasa ve mat boyama bulunan cihazın arkası ise cam kaplı. Önde ise Corning Gorilla Glass 5 kullanılıyor.

Avrupa çıkış tarihi 28 Ekim olarak belirtilen Pixel 4 serisinin fiyatları ise şu şekilde olacak; Pixel 4’ün 64 GB fiyatı 800 dolar, Pixel 4 XL’ın 64 GB fiyatı 900 dolar. Ülkemizde resmi olarak satışa sunulması beklenmeyen cihazların bir üst depolama seçeneklerinde ise fiyatlar 100 dolar artıyor.