google-playin-indirmeleri-app-storedan-3-kat-daha-fazla

2020 yılında milyonlarca insanı etkileyen koronavirüs salgınından dolayı herkes, kişisel alanına kapandı ve dijital ortamda daha çok vakit geçirmeye başladı. Bu da uygulama marketlerindeki indirme istatistiklerine, ciddi bir artış olarak yansıdı. 2020’nin üçüncü çeyreğine ilişkin verilere göre; ‘Google Play’ platformunun uygulama indirme sayısı, App Store’un üç katına ulaştı.

Koronavirüs önlemlerinin yarattığı izole yaşam tarzının da büyük etkisiyle; dijital uygulama mağazalarındaki indirme rakamları, 2020’de büyük bir artış gösterdi. Yılın üçüncü çeyreğinde de süren bu artış, Android kullanıcıları bazında yeni bir rekora ulaşarak 28.3 milyar seviyesine kadar yükseldi. Android kullanıcılarının büyük oranda tercih ettiği ‘Google Play‘ platformunun uygulama indirme sayısı, 2020 yılının üçüncü çeyreğinde iOS ekosisteminde kullanılan App Store‘un indirme sayısının üç katına ulaştı.

‘Google Play’ platformunun uygulama indirme sayısı, 1 yılda yüzde 31 arttı

google-playin-indirme-rakamlari-app-storedan-3-kat-daha-fazla

2017’nin ilk çeyreğinde ‘Google Play’, 16.7 milyarlık indirme sayısına ulaşmıştı. Böylelikle, yalnızca 6.5 milyarlık bir indirme rakamı yakalayan App Store’dan 2.5 kat daha yüksek bir sonuç elde etmişti. Sonraki on iki ayda da bu rakamlar, ‘Google Play’ için 17.4 milyar seviyesine ulaşırken ‘App Store’, yine 7.7 milyar seviyesinde kalmıştı. Android kullanıcıları arasında artmaya devam uygulama indirme sayısı, ‘Google Play’in 2018’in dördüncü çeyreğinde de 20.1 milyarlık bir indirme rakamına erişmesini sağlamıştı. Diğer yandan Apple kullanıcıları; Ekim ve Aralık 2018 arasında, ‘AppStore’ üzerinden 7.2 milyar uygulama indirmişti. Bu da üç ayda, yaklaşık olarak yüzde 5’lik bir düşüşe tekabül ediyordu.

2019’un dördüncü çeyreğinde ise iki mağazanın toplam uygulama indirme sayısı, 28.7 milyara ulaşmıştı. ‘Google Play’, bu miktarın içerisinden yüzde 73’lük bir pay almıştı. 2020 yılına gelindiğinde; pandeminin de etkisiyle her iki şirketin de uygulama mağazası, indirme rakamlarında rekor seviyelere ulaştı. 2020’nin ilk çeyreğinde ‘Google Play’, 24.3 milyar seviyesini gördü. ‘Google Play‘ platformunun üçüncü çeyrekte ulaşmış olduğu 28.3 milyarlık uygulama indirme sayısı ise geçtiğimiz yılın rakamlarına göre yüzde 31’lik bir artışa karşılık geliyordu. 

‘Google Play’ platformundaki uygulama sayısı, AppStore’dan daha yüksek

google-playin-indirmeleri-app-storedan-3-kat-daha-fazla

Diğer yandan; ‘Google Play‘ platformu, indirme sayısında lider olmakla birlikte bünyesindeki uygulama sayısı ile en fazla kullanılabilir uygulamaya sahip olan mağaza olma özelliği de taşıyor. 2020’nin ikinci çeyreği itibarıyla Android kullanıcıları, 2.7 milyon uygulama arasından tercih yapabiliyor. ‘AppStore’ ise yaklaşık 1.82 milyon kullanılabilir uygulama sayısı ile en büyük ikinci mağaza konumunda yer alıyor. Bu iki mağazayı; sırasıyla 669 bin ve 450 bin farklı uygulama alternatifiyle, ‘Windows Store’ ve ‘Amazon Store’ platformları takip ediyor.

İstatistikler ayrıca, 2020’nin ikinci çeyreğinde oyun uygulamalarının ‘Google Play’de en popüler kategori olduğunu gösteriyor. Oyunlar, uygulamalar arasında yüzde 13.49’luk bir dilimi kapsıyor. ‘Eğitim’ amaçlı uygulamalar, yüzde 9.11’lik bir dilim ile ikinci sırayı alırken üçüncü ve dördüncü sıralarda ise ‘İş’ ve ‘Araç’ uygulamaları yer alıyor.

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz