Akıllı Telefon Satışları Koronavirüs
Kaynak: gizchina.com

İstatistiklere göre; akıllı telefon satışları 2020’nin ilk çeyreğinde, koronavirüs nedeniyle geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 11.7’lik bir düşüş yaşadı. Analistler, bu düşüşün akıllı telefon tarihinde 1 yıl içerisinde yaşanan en büyük düşüş olduğuna işaret etti. İkinci çeyrekte ise durumun çok daha kötüye gideceği tahmin ediliyor.  

Çin’in Wuhan şehrinden dünya geneline hızla yayılan COVID-19 salgını, diğer pek çok sektör gibi teknoloji dünyasını da etkisi altına almaya devam ediyor. Markalar ciddi bir üretim ve tedarik krizi yaşarken müşteriler de salgının olası ekonomik sonuçlarına karşı bütçelerini kısarak satın alma alışkanlıklarında değişiklikler yapma yoluna gidiyor. Yaşanan son gelişmeler, akıllı telefon pazarının da koronavirüsün yarattığı krizden nasibini aldığını ortaya koydu. Paylaşılan istatistiklere göre; akıllı telefon siparişleri, son birkaç ayda önemli bir düşüş yaşadı. Dünya genelindeki akıllı telefon satışları ise yine koronavirüs salgınının yarattığı kriz nedeniyle, 2020’nin ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11.7 oranında düştü. “IDC isimli veri analizi şirketi; bu düşüşün, akıllı telefon pazarının bugüne kadar 1 yıl içinde yaşadığı en büyük düşüş olduğuna işaret etti. 

Akıllı Telefon Satışları Koronavirüs
Kaynak: canalys.com

Yine bir veri analizi şirketi olan Canalysde dünya genelindeki satışlarda; bu yılın ilk çeyreğinde, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 13’lük bir düşüş görüldüğünü kaydetti. “Strategy Analytics ise rakamların, yüzde 17’ye kadar düşmüş olabileceğine işaret etti. Uzmanlar; düşüş oranları arasındaki farklılıkların, akıllı telefon üreticilerinin satış rakamlarını net olarak paylaşmamasından kaynaklandığını belirtti. Fakat aktarılan rakamlara göre; tüm veri analizi şirketleri, akıllı telefon pazarında ciddi bir düşüşün gözlemlendiği konusunda hemfikirdi. 

Samsung, küresel pazar payı açısından hala listenin ilk sırasında! 

Samsung Pazar Payı

Diğer yandan Strategy Analytics şirketi yetkililerinden Neil MawstonSamsung ’un küresel pazar payı oranlarının yaklaşık yüzde 21’ine sahip olduğunu ve bu açıdan sabit bir ivme izlediğini aktardı. Güney Koreli teknoloji devinin, hala dünyanın en büyük akıllı telefon markası olduğunu ifade eden NawstonSamsung’u takip eden şirketlerin ise Huawei ve Apple olduğunu belirtti. Karantina ve sosyal izolasyon süreci başlamadan önce Hindistan’da bazı ürünlerini piyasaya sürmüş olan ve bölgede güçlü satış oranları bulunan Xiaomi ve Vivo’nun da sabit bir ivmede duran veya salgın sürecinde büyüme görebilen şirketlerden bazıları olduğuna işaret edildi.  

“Canalys analistlerinden Ben Stanton ise akıllı telefon pazarında, satış rakamlarının düzelmeden önce biraz daha kötüye gitmesini beklediklerini belirtti. Stanton ayrıcapek çok akıllı telefon markasının, 2020’nin ikinci çeyreğinde koronavirüs etkilerinin zirvesini görebileceğini de sözlerine ekledi.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Huawei’nin yeni amiral gemisi serisi P40 “En İyi Kameraya Sahip Akıllı Telefonlar” ödülünü aldı

LG, “G” serisine ekleyeceği düşünülen yeni akıllı telefon modelinin tasarımını paylaştı

Bataryası en uzun süre dayanan 11 akıllı telefon 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz