Huawei Petal Search Arama Motoru

Huawei, uygulama arama aracı olarak da kullanılabilen ‘Petal Search’ isimli arama motoru hizmetini tanıttı. Petal Search’ün en büyük amacının, Huawei ve diğer Android kullanıcılarının hızlı ve kolay bir şekilde istedikleri bilgiye ulaşmasını sağlamak olduğu ifade edildi. 

Çin merkezli teknoloji devi Huawei, uygulama aracı olarak da kullanılabilen ‘Petal Search’ isimli arama motoru hizmetini tanıttı. Huawei’nin geliştirdiği ‘Petal Search’ün, bugüne dek akıllardaki alışılagelmiş “arama motoru” algısını değiştireceği ifade edildi. Platformun en büyük amacının, Huawei ve diğer Android kullanıcılarının hızlı ve kolay bir şekilde istedikleri bilgiye ulaşmasını sağlamak olduğu belirtildi.  

Aktarılan detaylara göre; ‘Petal Search’, kullanıcılarına Android ekosisteminde şimdiye kadar bulunmayan iki işlevi bir arada sunuyor. Platform, hem mobil bir arama motoru olma hem de kullanıcılar için bir uygulama arama aracı olarak işlev gösterme niteliği taşıyor. Platform sayesinde kullanıcılar, aramak istedikleri konu ve uygulamalar için tek bir ana ekranda arama yaparken cihazlarında yeni uygulamalar arayıp indirebiliyor veya mevcut olanları güncelleyebiliyor.  

Avrupa başta olmak üzere; bugün dünya genelinde 170’ten fazla ülkede, 15 milyondan fazla kullanıcısı olan ‘Petal Search’ ile haber, alışveriş, seyahat, spor ve finans gibi birçok kategoride merak edilen son dakika haberler, en yakındaki restoranlar, beğenilen bir yemeğin tarifi, favori dizinin son bölümü, en sevilen şarkıcının son albümündeki parçalar veya gelecek haftanın spor etkinlikleri gibi aramalar rahatlıkla gerçekleştiriliyor. Tüm arama sonuçları, kullanıcıların kişisel tercihlerine ve bulunduğu lokasyona göre özelleştirilebiliyor. 

Huawei ‘Petal Search’, ters görsel aramalarını da destekliyor

Huawei Petal Search

Diğer yandan; sıradan bir internet araması yapılmasının ötesine geçmeyi hedefleyen Huawei ‘Petal Search’, her kategori ve aramaya özel sonuçlarıyla dikkat çekiyor. Kullanıcılar; herhangi bir internet sitesini ziyaret etmeden müzik dinleyebiliyor, otel rezervasyonu yapabiliyor veya sadece bir anahtar kelime yazarak ilgili tüm haberleri okuyabiliyor. Bunun yanında; “Yakınımdakiler” sekmesi ile yaşanılan yerdeki restoranlar görüntülenebiliyor, market fiyatlarına göz atılabiliyor ve uygun kiralık evlerin harita ile uzaklığına karar verilebiliyor.  

Uygulama bulma konusunda özelleşmiş bir arama motoru olarak çalışan ‘Petal Search’, ters görsel aramalarını da destekliyor. Kullanıcılar; belli bir görsele benzer görselleri, dosya şeklinde Petal Search’e tanıtarak veya bu görsellerin akıllı telefon kamerasından fotoğrafını çekerek arama işlemine başlayabiliyor. Bununla birlikte; Petal Search’te uygulama açıldığında kullanıcıları karşılayan “Size Özel” sekmesi ile en çok aranan kelimeler görülebiliyor, gündemden anında haberdar olunabiliyor ve ilgi çeken gündem kelimelerine tıklanarak konu hakkında daha fazla bilgi alınabiliyor. 

Platformun, bugünkü yapısıyla halihazırda  birçok marka ile iş birliği yapmış durumda olduğu ifade ediliyor. “HepsiBurada”, “Blu TV”, “Puhu Tv” ve “Mynet” gibi birçok marka, ‘Petal Search’ ile kullanıcıların karşısına çıkıyor. 

‘Petal Search’ arama motoru, büyük oranda Türk mühendisler tarafından geliştiriliyor

Petal Search Arama Motoru

Gizlilik konusunda AB standartlarında sertifika sahibi olan ve kullanıcı verilerini izlemediği ifade edilen Petal Search’ arama motoru; tercihe göre arama dili ve bölgesi seçebilme, arama geçmişini kapatabilme ve uygunsuz içerikleri filtreleyebilme gibi özellikleriyle de kullanıcılarına kişiselleştirilmiş bir deneyim sunmayı vadediyor. “GDPR” uyumluluğu için ePrivacy Seal tarafından onaylanan arama motoru, Huawei kullanıcıları için en yüksek veri gizliliği ve güvenliği standartlarını hedefliyor. Buna ek olarak; daha güvenli bir arama deneyimi için de kullanıcı verileri, kullanıcıların kendi bölgelerinde saklanıyor. 

Petal Search’ü rakiplerinden ayıran en yenilikçi özelliğin, tamamen yapay zeka ve makine öğrenimi modelleri üzerinde geliştirilmiş olması olduğu ifade ediliyor. Bunun yanı sıra; ‘Petal Search’ün, yerelleştirme faaliyetlerine de büyük önem verdiği belirtiliyor. Ayrıca; projenin oldukça önemli bir kısmının, Huawei Türkiye Ar-Ge Merkezi’nde Türk mühendisler tarafından geliştirilip ekosisteme kazandırıldığı dile getiriliyor. 

Öte yandan; ‘Petal Search’, kullanım açısından sadece Huawei cihazlar ile sınırlı kalmıyor. Platform, diğer mobil ‘Android’ cihazlarda da kullanılabiliyor. Huawei kullanıcıları; mobil cihazlarında, ‘Huawei AppGallery’ üzerinden Petal Search’ü bularak indirebiliyor. Arama motoru ayrıca, cihazın ana ekranına eklenip erişimi kolay bir şekilde de kullanılabiliyor. 

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Huawei, Şanghay’da Yeni Bir İşlemci Fabrikası Kurmayı Planlıyor 

Huawei CEO’su, 200W Gücünde Hızlı Şarj Teknolojisi Geliştirdiklerini Açıkladı 

‘Sony’ ve ‘Samsung Display’in, Huawei İçin ABD’den Lisans Aldığı İddia Edildi 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz