Okuma Süresi
1 dakika

ChatGPT’nin çıkmasıyla kırmızı alarm veren Google’ın yapay zekâ destekli bir arama motoru geliştirdiği ortaya çıktı. Bu arama motoru, Google’ın başarılı yapay zekâ modeli LaMDA’nın altyapısından yararlanacak.

ChatGPT’nin ortaya çıkışı Google ve Microsoft başta olmak üzere birçok teknoloji devi şirketin dikkatini çekmişti. Hatta, LaMDA isimli yapay zekâ modelini geliştiren Google’ın kırmızı alarm verdiği ve ChatGPT alternatifleri üzerinde çalışmaya başladığı da iddia edilmişti.

Bugün CNBC tarafından ortaya atılan bir iddiaya göre Google’ın şimdiden ChatGPT’ye iddialı bir rakip geliştirmiş olabilir. Aynı zamanda bu potansiyel rakip Google’ın arama motorunun yerini alabilir gibi duruyor.

Dünyanın İlk Yapay Zekâ Arama Motoru Olabilir

CNBC’nin aktardığı bilgilere göre Google yetkilileri “kırmızı kodla” geliştirmeye başladıkları Atlas isimli projelerini test etmesi için şirket çalışanlarına bir bilgilendirme de bulundu. CNBC’nin incelediği resmi belgelere ve kaynaklarından aldığı bilgilere göre ise Atlas, aslında ChatGPT’ye oldukça benzeyen bir yapay zekâ modeli. Fakat bu modelin ayrı bir uygulama olarak kullanılması yerine direkt olarak Google’ın yeni nesil arama motoru olarak kullanılması planlanıyor.

Belgelerde ismi “Apprentice Bard” olarak geçen bu yeni arama motoru hakkında şimdilik pek bir bilgi yok. Fakat projenin halihazırda geliştirilen LaMDA yapay zekâ modelini kullanacağı ve ChatGPT gibi bilgi verebilmesinin yanı sıra gelişmiş bir arama motoru olarak çalışacağı belgelerde yer alan detaylar arasında yer alıyor.

Yapay Zekâ Modeli Şu an Şirket İçinde Test Ediliyor

Google mühendisleri şu anda bu yapay zekâ modelini şirket içinde test ediyor olsa da ortaya atılan iddialara göre önümüzdeki birkaç ay içinde düzenlenmesi beklenen bir Google sunumunda bu yeni ana sayfa tüm dünyaya duyurulacak ve yapay zekânın kapalı beta testleri yavaş yavaş başlayacak.

Bu noktada Google’ın Atlas projesine geçiş yapmak için acele etmek istemediği ve şirketin söz konusu yapay zekâyı şu an bile kullandığımız Google arama motoru kadar tutarlı çalışana kadar kullanıcılara sunmak istemediği iddialar arasında yer alıyor.

Google’ın, dünyanın ilk yapay zekâ arama motoru olabilecek yeniliği hakkında siz neler düşünüyorsunuz?

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz