Google’ın Project Nightingale isimli projesi için ABD’deki vatandaşların detaylı sağlık bilgilerini topladığı ortaya çıktı.

Wall Street Journal’da yayınlanan habere göre ABD’deki en büyük ikinci sağlık organizasyonu olan Ascension, hastaların tüm laboratuvar sonuçlarını, teşhis ve hastaneye yatırma kayıtlarını hatta hastaların kişisel bilgilerini dahi Google ile paylaşıyor. Habere göre Google ABD’deki milyonlarca hastanın sağlık verilerini topladı.

Google’ın yeni projesi olan Project Nightingale kapsamında çalışma bilgisi olan bir kişi, Wall Street Journal’a 150 Google çalışanının milyonlarca hasta hakkındaki verilere erişimi olduğu hakkında bilgi verdi. Google’ın milyonlarca hastanın verilerini yapay zeka odaklı bir yazılım geliştirmek için kullandığı ifade ediliyor.

Google CEO’su Sundar Pichai, bu yıl bulut departmanı için önemli büyüme alanları bulmanın öncelikli hedefleri olduğunu söylemişti. Hayata geçirilmesi planlanan Project Nightingale de bulut departmanına bağlı olarak geliştirilmeye başlandı. ABD’deki en büyük ikinci sağlık organizasyonu olan Ascension ile geçtiğimiz yıl çalışmaya başlayan Google, 2019 yaz ve sonbaharda veri paylaşımını hızlandırmış durumda.

Hastaların tüm sağlık verilerinin ve projenin tamamen Federal Sağlık Yasa’sına uygun olduğu ise Google sözcüsü tarafından açıklandı. Project Nightingale’de hastaların tüm laboratuvar sonuçları, doktor teşhisleri, hastane kayıtları, hastaların isimleri, doğum yılları gibi tüm veriler yer alıyor.

Amerikan Sağlık Sigortası Taşınabilirlik ve Sorumluluk Yasası (HIPPA) ise hastanelerin sağlık hizmeti sağlamasına yardımcı olmak için kullanılacaksa iş ortaklarıyla hastaların verilerini paylaşmaya izin veriyor.

Büyük teknoloji şirketleri yapay zekaları sağlık alanında geliştirmek ve yeni projeler üretmek için çalışmaya devam ediyor. Toplanan hasta kayıt ve bilgilerle ne gibi projeler üretileceği zamanla ortaya çıkacak.