Okuma Süresi
1 dakika

SpaceX, Starlink projesi kapsamında küresel bir internet ağı oluşturmayı planlıyor. Uzay firması hedeflediği küresel internet ağı için uzaya 60 yeni mini uydu daha gönderdi.

Firmanın amacı, dünyada daha hızlı bir internet bağlantısı gerçekleştirmek ve insanların kesintisiz iletişimde olabilmesi. Global olarak internet bağlantısı sağlamayı planlayan SpaceX, bu nedenle yörüngeyi mini uydularla dolduruyor.

SpaceX, geçtiğimiz aylarda ilk uyduları atmosfere göndermişti. Firma, şimdi de 60 mini uyduyu atmosfere gönderdi.

Uzay firması, tekrar kullanılabilen roketi Falcon’u dördüncü seferinde her biri 260 kilogram ağırlığındaki düz panel uyduları yörüngeye bırakmış oldu.

Elon Musk’ta yapmış olduğu açıklamada Starlink adı verilen ağ için atmosfere 3000 uydu göndermeyi planladıklarını açıklamıştı. Starlink projesiyle dünyanın her yerine hızlı internet bağlantısı sağlanabilecek. 2020’de aktif hale gelmesi planlanan sistem ilk olarak Kuzey ABD ve Kanada’da faaliyete geçecek.

SpaceX firması, masrafları azaltmak için tekrar kullanılabilen roket parçaları üretiyor. Son fırlatmada da roketin eski burun parçaları yeniden kullanılmıştı.

Yörüngeye gönderilen Starlink uydularının tamamı otonom şeklinde hareket ediyor.

Starlink projesi kapsamında 2020 yılında yörüngeye çok daha fazla mini uydu gönderileceği ise edinilen bilgiler arasında.