Futbol dünyanın en çok takip edilen spor dalı. Takımlar artık sadece kendi ülkelerinde değil farklı ülkeler ve kıtalardan da takip ediliyor ve takımlarla ilgili gelişmeler yoğun bir şekilde takip ediliyor. Takımların Twitter Ligi performansı incelendiğinde zirvede İspanyol takımları yer alıyor. Tekno Safari olarak en çok Twitter takipçisi olan 20 futbol kulübünü derledik.

Futbol kulüpleri artık sadece yeşil sahalardaki performansıyla gündem olmuyor. Birçok takım sosyal medyada da bir biriyle yarışıyor ve hatta bazen bu platformlar üzerinden tatlı atışmalar bile yapıyor. Birçok takım artık farklı dillerde içerik oluşturulan hesaplara da sahip.

Yeşil sahalarda Türk takımlarının performansı tartışılsa da Twitter arenasında takımlarımızın performansı dikkat çekiyor. 3 büyükler, Dünyanın en çok Twitter takipçisine sahip 20 takım listesinde yer alıyor.

Listenin ilk sırasında  tarihinde 33 La Liga, 19 Copa del Rey, 9 Supercopa de España, 13 UEFA Şampiyonlar Ligi, 2 UEFA Kupası, 3 UEFA Süper Kupası, 3 Kıtalararası Kupa ve 4 FIFA Kulüpler Dünya Kupası şampiyonluğu bulunan İspanyol Kulüp Real Madrid yer alıyor. İspanyol takım 33,3 milyon takipçisiyle, yeşil sahalardaki başarılarına paralel bir performansı dijital platformlarda gösteriyor.

Listenin ikinci sırasında Real Madrid’in ezeli rakibi Barcelona yer alıyor. El Clasico yeşil sahaların ardından dijital platformlarda da sürüyor gibi. Barcelona müzesi de en az rakibinin müzesi kadar kalabalık. Bugüne kadar 26 kez La Liga, 30 Copa del Rey, 13 Supercopa de Espana, 4 UEFA Şampiyonalar Ligi, 1 Şampiyona Kulüpler Kupası, 3  FIFA Kulüpler Dünya Kupası Şampiyonluğu, 4 Kupa Galipleri Şampiyonluğu, 5 UEFA Süper Kupasını müzesinde barındıran Barcelona, Twitter’da 31,3 milyon takipçiye sahip.

Listenin 3,4,5 ve 6 sıralarında ise İngiliz rekabeti görülüyor. Listenin üçüncü sırasında 20,6 milyon takipçi ile Manchester United, dördüncü sırada 15,2 milyon takipçi ile Arsenal, beşinci sırada 13,6 milyon takipçi ile Chelsea ve altıncı sırada ise 13 milyon takipçili Liverpool yer alıyor.

Listenin ilk 6 sırasını kapatan İspanyol ve İngiliz takımlarını ise bir Türk takım takip ediyor. Bugüne kadar bir UEFA Kupası, bir UEFA Süper Kupa kazanarak avrupa arenasında göğsümüzü kabartan  Galatasaray 8,9 milyon takipçi ile listenin 7. Sırasında yer alıyor.

Listenin sekizinci sırasında 7,5 milyon takipçi ile İtalyan Kulüp Juventus, dokuzuncu sırada 7,4 milyon takipçili Fransız Kulüp Paris Saint Germen, onuncu sırada ise 7,4 milyon takipçili İngiliz Kulüp Manchester City yer alıyor.

Listenin on birinci sırasında Milan yer alırken, Fenerbahçe 6,9 milyon takipçi ile onkinci sırada yer aldı. İlk 20 listesi sırasıyla şu şekilde devam ediyor: Flamengo, Corinthians, Bayern Münih, Atletico Madrid, Sao Paulo, Beşiktaş, Tottenham ve Club America.