Kısa bir süre önce tüm dünyaya hızla yayılmaya başlayan ve oldukça tehlikeli olduğu belirtilen Corona virüsü sebebiyle, teknoloji devleri ardı ardına 24-27 Şubat tarihleri arasında bu sene Barcelona’da düzenlenecek olan “Mobil Dünya Kongresi (MWC)”ye katılmayacağını ya da katılımlarını kısıtlayacağını açıkladı. Etkinliğin organizatörlüğünü üstlenen “GSMA”, virüse yönelik pek çok önlem alacağını belirtse de fuara katılım sağlayan marka sayısı yüksek oranda düşüş gösterdi. “Tekno Safari” ekibi olarak etkinlik katılımıyla ilgili açıklama yapan tüm şirketleri sizin için derledik. 

Çin’in Wuhan şehrinden tüm dünyaya yayılmaya başlayan ve ölümcül boyutlara ulaşabilen Corona virüsü sebebiyle bir süredir markalar, Çin’deki ofislerini ve satış noktalarını kapatmaya başlamıştı. Bununla birlikte, salgının yarattığı kriz hızla yükseliş göstermiş ve pek çok markanın tedarik zinciri bu durumdan etkilenerek ürünlerin sipariş tarihleri ertelenmeye başlamış veya üretimler durdurulmuştu. Bu gelişmelerden çok kısa bir süre sonra ise bu sene düzenlenecek Mobil Dünya Kongresi (MWC)” etkinliğine teknoloji devlerinin katılım sağlayıp sağlamayacağı merak konusu oldu.  

Etkinlik her sene düzenli olarak mobil teknoloji sektörünün standardize edilmesi ve geliştirilmesini amaçlayan “GSMA” isimli mobil operatörler ve telekom firmalarından oluşan bir topluluk tarafından düzenleniyor. MWC, dünyanın en büyük mobil endüstri fuarlarından biri ve dünya genelindeki mobil operatörleri, cihaz üreticilerini, teknoloji sağlayıcılarını, satıcıları ve içerik sahiplerini temsil eden yöneticileri bir araya getiriyor. Bu yıl 24-27 Şubat tarihleri arasında düzenlenecek etkinlik, İspanya’nın Barcelona şehrinde tüm dünyadan katılımcılarına kapılarını açacak.  

MWC 2018, 5G

Fakat etkinliğin tüm prestijine ve isim değerine rağmen Aralık ayında dünya geneline hızla yayılmaya başlayan salgın sebebiyle markalar, ardı ardına katılım programlarında değişiklik yaptıklarını açıklamaya başladı. Etkinliğin organizatörlüğünü üstlenen “GSMA” ise oluşan paniği azaltmak istedi ve etkinlikte virüse yönelik alacağı önlemlerle ilgili açıklamalar yapmaya başladı.  

Topluluk tarafından yapılan açıklamaya göre, virüsün ortaya çıktığı “Hubei” bölgesine seyahat etmiş hiç kimse etkinliğe kabul edilmeyecek ve Çin’e seyahat etmiş kişilerden etkinlikten önceki 14 gün boyunca Çin’de bulunmadıklarını kanıtlamaları istenecek. Bu durum, Çinli katılımcıların en geç 10 Şubat’tan itibaren ülkeden ayrılmış olmalarını gerektirecek. Bununla birlikte, etkinliğe girecek herkese sağlık taraması yapılacak ve katılımcılardan salgınla herhangi bir ilgileri olmadığını tasdiklemeleri istenecek. Ayrıca topluluk; hijyen koşullarını maksimum seviyeye çıkaracak, etkinlikte daha fazla sağlık personeli bulunduracak, konuşmacılar tarafından kullanılan mikrofonlar dezenfekte edilecek ve etkinlik boyunca katılımcıların birbirleriyle el sıkışmamaları istenecek.  

İşte Coronavirüs sebebiyle “MWC 2020” etkinliğine katılmayacağını açıklayan markalar! 

Aktarılan tüm bu önlemlere rağmen etkinliğin cazibe merkezi haline gelmesini büyük oranda sağlayan teknoloji devlerinin katılım sayısında ciddi bir düşüş yaşandı. Amazon, Ericsson, Facebook, Intel, LG, MediaTek, Nvidia, Sony, Sprint ve Vivo gibi markalar fuardan tamamen çekildiklerini ve patlak veren Corona virüsü salgını sebebiyle “MWC 2020”ye katılım sağlayamayacaklarını açıkladı. Facebook ve Sprint ayrıca, yaptıkları açıklamada bu sene çalışanlarını etkinliğe göndermeyeceklerine de işaret etti. Bununla birlikte; Accedian, Amdocs, AppsFlyer, ARCEP, AT&T, Ciena, Cisco, Commscope, Dali Wireless, F5 Networks, Gigaset, iconectiv, InterDigital, Interop Technologies, KMW Communications, NTT Docomo, Radwin, Royole Corporation, Spirent, Ulefone, McAfee ve Umidigi isimli şirketler de fuar katılımlarını iptal ettiklerini duyurdu. 

Diğer yandan Samsung, TCL, Xiaomi ve ZTE ise etkinliğe katılımlarını kısıtlayacaklarını ve katılım programlarını değiştirdiklerini açıkladı. Yapılan açıklamalara göre teknoloji devleri, fuardaki katılım sürelerini kısıtlı tutacak ve hijyen protokollerini maksimum seviyeye çekecek.  

Katılım sağlaması beklenen dünyaca ünlü diğer şirketlerin, fuar gününe kadar katılım durumlarını güncellemeleri ve etkinlik programlarında büyük ölçüde değişiklik yapmaları bekleniyor.  

Mobil Dünya Kongresi’ne Vivo ve MediaTek de katılmama kararı aldı

Corona virüsü nedeniyle NVIDIA, Mobil Dünya Kongresi 2020’ye katılmayacak

Sony de koronavirüs sebebiyle Mobile World Congress 2020’ye katılmayacak