Google’ın bulut teknolojisi tabanlı oyun platformu Stadia’nın çıkış tarihi açıklandı. Google Stadia, 19 Kasım’da 14 ülkede hizmet vermeye başlayacak. Türkiye ne yazık ki bu ülkeler arasında yer almıyor.

Google Stadia, düşük donanım özelliklerine sahip bilgisayar, telefon, tablet ve televizyonlarda yüksek grafikli oyunları oynatabiliyor. Stadia’da oyunlar buluttan yayınlanıyor. Servis oyunları HDR ve  4K çözünürlükte sunabiliyor.

Google’dan verilen bilgiye göre, Stadia’ya erişim imkanı olan ilk akıllı telefonlar, Pixel ailesinin üyeleri olacak.

YouTube’ta Assassin Creed Odyssey’i oynayan birini izlerken, “şimdi oyna” düğmesine tıklayarak, kendi oyununuza başlayabileceksiniz. Bulut tabanlı çalışan oyun servisinde, indirme, yükleme, güncelleme ve yama gibi işlemlere de gerek kalmayacak.

Stadia kontrolör, Google’ın veri merkezine Wi-Fi üzerinden doğrudan bir bağlantı kurabiliyor. Kontrolör üzerinde görüntü yakalama, kaydetme, 4K çözünürlükte oyun paylaşma, Google Asistan düğmesi ve dahili mikrofon yer alıyor.

Google Stadia’nın iki farklı abonelik tipi bulunuyor: Stadia Base ve Stadia Pro. Stadia Base tamamen ücretsiz, Stadia Pro ise aylık 9.99 dolar fiyat etiketine sahip. Stadia Pro önümüzdeki aylarda. Stadia Base ise 2020 yılı içerisinde hizmet vermeye başlayacak.

2020’den itibaren Stadia kumandaları da ayrıca satışa çıkacak ve fiyatı 75 dolar olacak.