Aksigorta’nın dijital güvenlik algısına yönelik yaptığı araştırması sonuçlandı

Aksigorta’nın dijital güvenlik alı araştırmasına göre, KOBİ’lerin yüzde 61’i ve tüketicilerin yüzde 54’ü dijital açıdan risk altında görülüyor. Toplumsal risk bilinci seviyesini yükseltmek üzerine çalışmalarını sürdüren Aksigorta, 2020 yılı sonunda hayata geçirdiği sosyal sorumluluk projesi ‘Dijital Güvenlik Platformu’nun yıl dönümü vesilesiyle şirketler ve bireysel tüketiciler özelinde dijital güvenlik algısına yönelik bir araştırma gerçekleştirdi. Yöntem Araştırma şirketi ile 12 ilde birlikte gerçekleştirilen ve bireysel tüketicinin yanı sıra KOBİ’leri de kapsayan araştırmaya göre; KOBİ’lerin Ağustos 2020’de endişe düzeyi yüzde 49 iken, Kasım 2021’de bu düzey yüzde 61 olarak ölçüldü. Bireysel tüketicilerde ise Ağustos 2020’de yüzde 64 olan endişe düzeyi, Kasım 2021’de yüzde 69 oldu.

Araştırmanın KOBİ grubunda; endişe düzeyinin artması ile firmaların bu konuda bilgi yetersizliğinin olması da yüzde 51’lik bir oranla ortaya çıkmış oldu. Riske karşı önlem alınmasının eksikliğini ortaya koyan araştırmanın bireysel tüketici grubu sonuçlarına göre ise bireysel tüketicilerde bugüne kadar olumsuz bir deneyim yaşayan yüzde 51’lik grup içinde sadece yüzde 25’inin olumsuz deneyimi sonrası ek bir önlem almadığı görüldü.

Her 10 firmadan 4’ü güvenlik açığına maruz kaldığını düşündü

Dijital güvenlik açığı kavramından temel olarak algılanan alt kavram ise ‘kişisel verilerin çalınması ve hack’lenme’ oldu. Yine araştırma sonuçlarına göre; her 10 firmadan yaklaşık 4’ünün dijital platformlar üzerinden güvenlik açığına maruz kaldığını düşündüğü görüldü. Buna ek olarak 1 milyon TL altında ciroya sahip şirketlerin yetkilileri, dijital platformlar üzerinden yüksek cirolu firmalara göre daha fazla güvenlik açığına maruz kaldıklarını düşünüyor.

 BT uzmanına sahip olmayan KOBİ’ler dijital saldırıya açık

Küçük şirketlerin bir bilgi teknoloji uzmanına sahip olmamasının, saldırıyı kolaylaştırdığının altını çizen Aksigorta Genel Müdürü Uğur Gülen, “KOBİ’lerin bir siber uzmana sahip olmaması zincirleme siber saldırılara yol açıyor. Siber güvenlik sigortasının KOBİ’ler için zorunlu hale getirilmesi ve sistemsel altyapının buna uygun olarak yeniden oluşturulması büyük önem taşıyor’’ dedi.

Araştırmanın ortaya koyduğu sonuçlara göre, olumsuz deneyim yaşamamış olan şirketlerin yüzde 61’inin gelecekte de olumsuz bir durum yaşamamak adına herhangi bir önlem almadığını belirten Uğur Gülen, “Dijitalleşme noktasında yaşanan sevindirici hız ne yazık ki riskleri de beraberinde getiriyor. Ancak bu konuda toplumsal risk bilincimiz oldukça düşük. Gözle görülmeyen riskleri yok sayamayız. Dijital güvenlik, Aksigorta olarak sahiplendiğimiz bir alan. 2020 yılında hayata geçirdiğimiz ‘Dijital Güvenlik Platformu’ risk bilincini topluma aşılamak üzerine kurulmuş bir sosyal sorumluluk projesi.” İfaderini kullandı.

Yüzde 54’lük kesim önlem almadı

Bireysel tüketicilerin risk algısına bakıldığında ise olumsuz bir deneyim yaşamamış olan yüzde 54’lük kesimin, gelecekte olumsuz bir durum yaşamamak adına herhangi bir önlem almadığı görüldü. Önlem alan grubun içinde ise ‘virüs programı’ kullanımı, ‘tanınmayan sitelerden alışveriş yapmama ve kart bilgilerini vermeme’ gibi konular öne çıktı.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmayı unutmayın!

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz