Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Twitter’ın öncülük ettiği işten çıkartma akımı, aylar içinde neredeyse tüm teknoloji dünyasına kısa sürede yayıldı. Birçok dünya devi şirket binlerce kişiyi işten çıkartarak; globalde yaşanan maddi sorunları çözmeye çalıştı. Bu şirketlerden biri de Google oldu. Geçtiğimiz aylarda binlerce kişiyi işten çıkartan Google’ın eski çalışanları kendi startuplarını kurmak için birlik oldu! Bakalım Google’da çalışan kişilerin kuracağı bu girişim, unicorn olmayı başarabilecek mi?

Google’dan Ayrılanlar Kendi İşlerini Kurmaya Hazırlanıyor

Bildiğiniz gibi Koronavirüs pandemisiyle birlikte pek çok şirket zor zamanlar geçirmiş olsa da; teknoloji dünyası bu durumu lehine çevirmeyi başardı. Teknoloji alanında yer alan büyük şirketler, ek yatırımlar alarak büyümeye devam etti. Hatta bu büyümeler, pandemi öncesine göre çok daha hızlıydı. Bu dönemlerde şirketler binlerce kişiyi işe alarak büyüdüklerini tüm rakiplerine kanıtladı. Ancak pandemi bitince, yavaş yavaş eski rutinlerimize dönmeye başladık. Ancak bu sefer de global çaplı enflasyon krizi kapımızı çaldı.

Hemen hemen dünyanın tüm ülkelerinde büyük ya da ufak çaplı enflasyon artışlarını görmeye başladık. Hal böyle olunca özellikle de teknoloji şirketleri; pandemi zamanında işe aldığı kişileri çıkartmak durumunda kaldı. Elon Musk’ın Twitter’ı satın almasının ardından, çalışanlarının çok büyük bir kısmını mobbing ile işten çıkartmıştı. Twitter’ın öncülük ettiği bu durum, şirketler arasında akım haline geldi. Microsoft’tan Google’a, büyük teknoloji devleri şirketlerinden binlerce kişiyi çıkartarak giderlerini minimalize etmeye çalıştı.

Tasarım ve Geliştirme Stüdyosu Kuruyorlar

Bugün ortaya çıkan bir habere göre ise geçtiğimiz aylarda Google’dan ayrılan kişiler birleşerek kendi işlerini kurmak için çalışmalara başlamış! Henry Kirk adlı Google’ın eski mühendisi, yeni bir startup kurmak için kollarını sıvadı. Bildiğiniz gibi Google’da her departmandan üst düzey yetkinliğe sahip insan çalışıyor. Bu kişilerden bir kısmı işten çıkartılınca birlikte çalışmaya karar vermişler. Henry Kirk, işten çıkarıldığına dair e-posta aldıktan sonra aynı durumu yaşayan kişilerle bir destek grubu kurduğunu, böylece tasarım ve yazılım geliştirme stüdyosuna başladıklarını açıkladı.

Kirk, konuyla ilgili şu sözleri dile getirdi: “Çalıştığım herkesin mali durumu aynı değil. Bazı insanların bakması gereken bir ailesi var, bazılarının yok, bazılarının güçlü bir mali durumu var ve yıllarca birikimleri var ve bazılarının ise yok.”

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz