Okuma Süresi
1 dakika

Trendyol Yemek, Yemeksepeti ve Getir Yemek için büyük rakip olan Uber Eats, Türkiye’ye geliş için startı verdi. Çevrimiçi yemek sipariş sektöründe rekabet oldukça kızışacak gibi görünüyor.

Öncelikle ulaşım ağı şirketi olarak kurulan Uber, kısa zamanda gerek sektörel anlamda gerekse de küresel anlamda hızla genişleyen bir yapıya sahip. Ülkemizde de çeşitli alanlarda faaliyette olan Uber, şimdi de çevrimiçi yemek sektörü için kolları sıvadı. İşte detaylar!

Uber Eats Türkiye İçin Startı Verdi!

Uber’in yemek sipariş platformu olan Uber Eats, Türkiye pazarına girmek için harekete geçti. Firma, mobil uygulamasını güncelleyerek ‘Yakında Geliyoruz’ şeklinde bir ifade kullandı. 2009 yılında Amerika’da kurulan bir uluslararası ulaşım ağı şirketi olan Uber, araç çağırma, yemek teslimi, paket teslimi, kuryecilik, yük taşımacılığı gibi sektörlerde hizmet veriyor. Kısa süre içerisinde dünya pazarında önemli bir hakimiyet yakalayan Uber, girmiş olduğu tüm sektörlerde büyük başarılar elde etmiş durumda. Ulaşım ağı şirketi olarak başlayan ve dünya çapında olduğu gibi ülkemizde de büyük tartışmalara neden olan Uber, yenilerde paket teslimatı hizmeti ile de Türkiye piyasasında yerini almıştı.

Şimdi Sıra Yemek Siparişinde

Ulaşım ve paket teslimatı ile Türkiye pazarında önemli bir pay elde eden şirket için sırada çevrimiçi yemek sipariş hizmeti var. Dolayısıyla Uber Eats’in bu hamlesi ile şu anda lider pozisyonda olan Yemek Sepeti ve Getir Yemek gibi çevrimiçi yemek platformlarının pazardaki liderlikleri sarsılabilir. Yurt dışında son derece popüler olan Uber Eats’in Türkiye hamlesi rekabeti kızıştırabilir ve bu iki büyük firmayı zorlayabilir. 2014 yılından bu yana hizmet veren Uber Eats, Türkiye’ye giriş yapacağını ise mobil uygulamasında yer alan “Yakında geliyoruz.” açıklaması ile duyurdu. Hatta bununla da kalmayarak platformda hizmet vermek isteyenler için bir kayıt sayfası hizmete sunuldu. İşletme ve restoranların yeni sipariş alma alternatiflerinden birisi olan Uber Eats, her sipariş için işletmelerden belirli bir komisyon alacak. Komisyon oranı net bir şekilde paylaşılmasa da, bu rakamın diğer platformlarla rekabeti zorlayacak bir rakam olabileceği tahmin ediliyor. Uber Eats uygulaması üzerinden sipariş verildiğinde teslimatlar, bağımsız sürücü ortaklarıyla, bisiklet ve scooter aracılığıyla, hatta yürüyerek dahi yapılabilecek.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz