Zoom Facebook

Korono virüs günlerinde insanlar evlerinde çok daha fazla vakit geçirmeye başladı. Evlerinde vakit geçirmeye başlayan birçok farklı kesimden insan var. Öğrenciler hala görüntülü konuşma aracılığı ile derslere katılmak, şirketler kendi aralarında olan toplantıları yapabilmek hatta devlet yetkilileri bile toplantı yapabilmek için görüntülü sohbet uygulamalarına yönelmiş durumda. Bu son dönemde, görüntülü sohbet uygulamaların arasından en çok öne çıkan uygulama Zoom oldu. Birçok farklı uygulama yerine son zamanda Zoom’un tercih edilmesiyle birlikte Zoom ‘un, Facebook ‘a bilgi aktardığı ortaya çıktı. Zoom’un kurucusu Eric Yuan yaptığı açıklamada bu durum için özür diledi.

Coronavirüs sebebiyle birçok insan evlerine kapanmış durumda. Bazı iş yerleri fiziksel bir çalışma ortamına ihtiyaç duyduklarından ötürü, bugünlerde çalışmaya ara vermiş vaziyetteler. Fakat dijitalleşen ve bilgisayarlara daha fazla bağlandığımız bu günlerde, işler bir şekilde evden yürütülebiliyor. Aynı şekilde üniversiteler dahil olmak üzere okulların da tatil edilmesi ile birlikte, derslerde online platformlara taşındı. Evlerinden çalışan ya da eğitim görmeye devam eden insanlar, toplantılar ve dersler için videolu iletişim uygulamalarına yönelmiş durumda. Hatta devletler bile gerekli olan toplantılarını görüntülü sohbet uygulamaları üzerinden yapıyor. Bu görüntülü konuşmaların yükseldiği günlerde, en çok tercih edilen uygulamalardan biri Zoom oldu. Hatta Zoom uygulaması İngiltere Başbakanı Boris Johnson ve kabine toplantısına bile ev sahipliği yaptı. İngiltere Başbakanı Boris Johnson, yapmış olduğu Twitter paylaşımında, kabinesi ile yaptığı toplantıyı, Zoom ile gerçekleştirdiği görüldü. Bu gelişmeler sonrasında Zoom uygulamasının popülerliği her geçen gün artmaya devam eder hale geldi. Ama Zoom ‘un, Facebook ‘a bilgi aktardığı ortaya çıkartıldı. 

Zoom, Facebook ‘a cihaz bilgilerini aktarıyor

Zoom, Facebook 'a cihaz bilgilerini aktarıyor

Ortaya çıkartılan olay ile Zoom ‘un, Facebook ‘a kullanıcılarının verilerini, kullanıcılara sormadan aktardığı söylendi. Bu gelişmeler sonrasında Amerika, Kaliforniya Federal Mahkemesi, Zoom’a kullanıcılarının bilgilerini aktardığı için dava açtı. Açılan dava da Zoom uygulamasının, kullanıcı verilerini Facebook’a aktardığı, hatta başka 3. taraf şirketlere de bilgi aktarıldığı iddia edildi. Açılan dava dosyasında, Zoom uygulamasının, kullanıcılarından izinsiz bir şekilde, bilgilerini Facebook ve üçüncü tarafların izlemesine izin verdiğini söylendi. Eğer bu uyarılar zaten yapılmış olsaydı, kullanıcıların Zoom’u tercih etmeyeceği de eklendi. Açıklanan bilgilere göre Zoom ‘un, Facebook ’a aktardığı bilgiler arasında cihaz bilgileri, cihazın işletim sistemi, saat dilimi gibi bilgiler olduğu belirtildi. Yani içeride yapılan toplantılar kimse tarafından izlenmedi ya da bir noktaya aktarılmadı. 

Bu gelişmeler sonrasında Zoom’un kurucusu Eric Yuan açıklamada bulundu. Bir Blog yazısı ile açıklamada bulunan Yuan, kullanıcılarından özür diledi ve olayı açıkladı. Yapılan açıklamada, uygulamaya kolay erişim sağlanabilmesi için, iOS platformuna bir Facebook bağlantısı eklendiğini söylendi. Daha sonra ise bu eklenti ile oluşturulan hesapların, cihaz bilgilerinin, Facebook tarafından toplandığı fark edilmiş. Bu gelişme sonrasında ZoomiOS için Facebook bağlantısını kaldırdı. Zoom, açıklamasında son olarak, kullanıcılarından uygulamayı güncellemelerini istedi. Bu sayede Facebook’a bilgi aktarılmayacağı söylendi. 

Can Sıkıntısına Birebir 5 Mobil Savaş Oyunu

Düşünceleri metne dönüştüren yapay zeka geliştirildi

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz