WhatsApp Reklam
Kaynak: gadgets-africa.com
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Facebook, WhatsApp bünyesine reklam almayı planladığını duyurdu. Şirketin planları hayata geçirilirse diğer uygulamalardaki “Hikayeler” özelliğinin WhatsApp versiyonu olan ‘Durum’ bölümüne reklam yerleştirilecek.  

WhatsApp, Facebook bünyesinde var olan ve içerisine herhangi bir reklam yerleştirilmeyen nadir uygulamalardan biriydi. Bir süredir sosyal medya devinin, mesajlaşma platformuna da reklam yerleştirme planlarının olduğu iddia ediliyordu. “Wall Street Journal ise bu yılın Ocak ayında, şirketin 2 sene önce popüler mesajlaşma uygulamasına reklam almayı planladığını; fakat yaşanan son gelişmeler sonrası bu planlarını rafa kaldırdığını aktarmıştı. Konuyla ilgili Engadget isimli internet sitesine konuşan bir Facebook yetkilisi ise iddiaların aksine, hala uzun vadede WhatsApp içerisine reklam yerleştirmeyi planlıyor olduklarını açıkladı. Şirketin planları hayata geçirilirse, diğer uygulamalardaki “Hikayeler” özelliğinin WhatsApp versiyonu olan ‘Durum’ bölmesine reklam yerleştirilecek.  

Aktarılan diğer detaylara göre şirket, konuyla ilgili planlarını bünyesindeki tüm mesaj uygulamalarını birleştirme hedefini tamamladıktan sonra hayata geçirecek. Sosyal medya devi bununla birlikte, Facebook ve WhatsApp hesaplarını eşleştirebilmek ve kime hangi reklamların gösterileceğini belirleyebilmek için kullanıcı izniyle paylaşılmış telefon numarası verilerini kullanacak.  

Facebook, WhatsApp da dahil bünyesindeki tüm mesajlaşma uygulamalarını birleştirecek 

Diğer yandan söz konusu planların ve uygulama yöntemlerinin, şirket içerisinde tartışmalı bir atmosfer yarattığı aktarıldı. Paylaşılan bilgilere göre; Facebook bünyesindeki bir grup yöneticiplanın uygulanma yönteminin WhatsApp kullanıcılarını Facebook hesaplarını silmeye itebileceği konusunda endişeli olduklarını ifade etti. Bununla birlikte; telefon numarası verilerinin kullanılmasının şirkete, süregelen veri güvenliği krizleri ve bu krizlerle ilgili açılan soruşturmalar dolayısıyla hazırlanan yasal düzenlemelerle ilgili olarak sorun yaratabileceği konusunda endişelerin yükseldiği de paylaşıldı.  

Facebook Whatsapp
Kaynak: express.co.uk

Sosyal medya devi yetkilileri; ayrıca WhatsApp’a reklam yerleştirme işleminin, tüm mesajlaşma uygulamalarını birleştirme hedeflerini hayata geçirmeden önce uygulanmaya başlamayacağını ifade etti. Şirket, uygulamalar arasındaki mesajlaşma altyapılarını tek bir uygulama bünyesinde birleştirmenin yıllar alabilecek bir süreç olduğunun da altını çizdi. WhatsApp‘ın, bu sisteme entegre edilmesinin de diğer uygulamalara göre biraz daha uzun sürebileceği aktarıldı. Bu yüzden söz konusu yeniliğin, kısa bir süre içerisinde popüler mesajlaşma uygulaması bünyesine eklenmiş olması beklenmiyor.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Facebook ve Instagram’da Yüksek Erişimli Hesapların Konumları Gösterilecek

Facebook’un iOS Karanlık Mod Görüntüleri Ortaya Çıktı

Facebook, asılsız koronavirüs haberleri ile etkileşime girmiş kişileri uyaracak

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz