Güne damgasını vuran android krizi konusunda Google’dan resmi açıklama geldi. Google iddiaları doğruladı ve Türkiye’de yeni çıkacak Android telefon modellerinde Google servisleri olmayacağını duyurdu!

Google Rekabet Kurulu tarafından verilen ceza kararı sonrası iş ortaklarına gönderdiği mektupta piyasaya çıkacak yeni android cihazlar için anlaşma yapılamayacağını belirtmişti. Bu konuda akşam saatlerinde Google’dan resmi açıklama geldi. Açıklamanın tam metni şöyle:

“Ağustos ayında Rekabet Kurumu’nun kararı doğrultusunda Android iş ortaklarımızla yaptığımız anlaşmalarda değişiklikler yapmıştık. Kasım ayında, Rekabet Kurumu bu değişikliklerin uygun olmadığı ve bu anlaşmalarla operasyonlarımızı sürdüremeyeceğimiz yönünde karar verdi. Türkiye’deki kanunlarla uyumlu bir şekilde çalışabilmemiz için iş ortaklarımızı Türkiye’de yeni çıkacak Android telefon modelleri ile ilgili anlaşma yapamayacağımız konusunda bilgilendirdik.

Tüketiciler mevcut cihaz modellerini satın almaya devam edebildikleri gibi, halihazırda mevcut cihazları ve uygulamaları da normal şekilde çalışmaya devam edecektir. Google’ın diğer ürün ve servisleri durumdan etkilenmeyecektir. Rekabet Kurumu ile bu konunun olabilecek en hızlı şekilde çözümü için çalışmayı sürdürmekteyiz.”

Ne olmuştu?

Rekabet Kurumu’nun Amerikan devi Google hakkında ‘haksız rekabete yol açtığı’ gerekçesiyle kestiği cezanın ardından Google iş ortaklarına mektup yazdı. Google’ın mektupta bu durumun düzeltilmemesi durumuda Türkiye’de piyasaya sürülecek android telefonlara kendi programlarını kullanabilmeleri için lisans vermeyeceği iddia edildi. İddiaya göre ayrıca Google, firmalara Rekabet Kurumu’nun bu kararı geri alınmaz ya da düzeltilmezse Türkiye’den çıkabileceğini de bildirdi.

Google’un bu kararı, Türkiye’deki milyonlarca akıllı telefon kullanıcısı ilgilendiriyor. Türkiye’de kullanılan her 10 akıllı cihazdan 9’u android işletim sistemine sahip. Buna göre piyasaya çıkacak yeni android cihazlarda google servisleri olmayacak.

Google’un kararı hakkındaki haberi okumak için tıklayınız.

Soruşturma 4 Yıl önce Yandex’in şikayeti ile başladı. 

Google ile başta arama motoru ve harita servisleriyle rekabet eden Rus şirket Yandex, 10 Temmuz 2015’te Rekabet Kurumu’na başvurarak Google’un 4054 sayılı Kanun’a aykırı eylemlerinden ve uygulamalarından dolayı Yandex’in olumsuz etkilendiği ve zarara uğradığının tespit edilmesi talebini iletti. 

Google kararının arka planı ve soruşturma hakkındaki haberi okumak için tıklayınız.