Okuma Süresi
1 dakika

‘Untitled Goose Game’, bir ay önce insanların içindeki ‘öfkeyi’ dışa vuran bir oyun olarak çıkış yaptı. Oyun, çıktığı andan itibaren oldukça hızlı bir şekilde yayıldı ve sosyal medya kullanıcıları arasında viral oldu. Ortaya çıkan yeni haberlere göre oyun, hackerlara açık kapı sağlayan bir güvenlik açığına sahip.

Kısa sürede birçok oyuncunun ilgisini çeken Untitled Goose Game, oyuncuları bir İngiliz kasabasına götürüyor ve bir kaz olmalarını sağlıyor. Oyundaki tek amacınız köyde yaşayanların huzurunu bozmak. Oyun, bu yönüyle bir anlamda daha önce viral olan Goat Simulator’ı andırıyor.

Avustralyalı şirket House House tarafından geliştirilen oyun, 20 Eylül’de yayınlanmasından bu yana adeta bir mizah aracı oldu. Binlerce insan, içlerinde bulunan kaz içgüdüsünü oyun sayesinde açığa çıkardı. Oyun, yalnızca iki hafta içinde 100.000’den fazla indirildi ve Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık ve Avustralya’da Nintendo oyunu satışlarında zirveye oturdu.

Edinilen son bilgilere göre oyunu oynayan sayısız insan, bir güvenlik açığıyla karşı karşıya. Pulse Security danışmanı Denis Andzakovic’in bulgularına göre oyundaki açık, hackerların kayıt dosyasına zararlı kodlar eklemelerine açık kapı bırakıyor. Bu sayede hackerlar, kullanıcının izni olmadan uygulamayı çalıştırabiliyor.

Pulse Security, bulduğu bu açığı oyunun geliştiricisi House House’a 7 Ekim’de bildirdi. House House, oyunlarındaki güvenlik açığını fark edip 22 Ekim’de güncelleme yayınladı. Eğer bu oyuna sahipseniz ve bir hafta önce gelen güncellemeyi yapmadıysanız, oyunu güvenle oynayabilmek adına güncelleme yapmanız gerekebilir.