Netflix, yeni güncellemesiyle kullanıcılarının videoların oynatma hızını ayarlayabilecekleri bir özellik ekledi. Bu özellik, yönetmen ve oyunculardan tepki topladı.

Netflix’e gelen son güncellemeyle bazı kullanıcılar, izledikleri film ve dizilerin oynatma hızını ayarlayabilme özelliğine artık sahip. Şirketin yaptığı açıklamaya göre kullanıcılar, içerikleri 1,5 kat daha hızlı ya da 0,5 kat daha yavaş şekilde izleyebilecekler.

Getirilen yenilik, şu anda yalnızca sınırlı sayıda kullanıcıya açık. Ayrıca güncellemeyle gelen yeni özellik, birçok oyuncu ve yönetmenden izleyicilerin izleme deneyimlerini mahvedeceği gerekçe gösterilerek tepki topladı.

Verilen tepkilere Netflix tarafı da sessiz kalmadı. Şirket, yakın zamanda bu yeniliği yayınlamayacaklarını vurguladı ve güncellemesini savundu. Netflix Başkan Yardımcısı Keela Robison, “Son yenilik, fazlasıyla tepki topladı. Bu yüzden neler olduğu hakkında detay vermek istiyorum” şeklinde yorum yaptı. Keela Robison, yaptığı açıklamada yeniliğin yalnızca telefonlar için geçerli olduğunu söyledi. Robison ayrıca bunun sadece telefonlarla sınırlı olmasında yönetmenler ve oyuncuların etkili olduğunu da ekledi.

Robison, Netflix’e gelen yeniliğin uzun zamandır DVD oynatıcılarında bulunduğunu ve birçok üyenin de bu özelliği sevdiğini söyledi. Bununla birlikte insanların yabancı dilde bir yapım izlerken bir sahneyi daha yavaş bir şekilde izlemek istediklerini de ekledi. Şirket, yaptığı açıklamada getirilen özelliğin ses seviyesini de düzelttiğini açıkladı.

Günümüzde birçok televizyonda ve yayın platformunda zaten yavaşlatma ve hızlandırma seçenekleri mevcut. Hatta YouTube, bu özelliği uzun zamandır bünyesinde barındırıyor. Ayrıca bu yeniliğin özellikle podcast platformlarına sağladığı katkı da biliniyor. Netflix ise özelliği ekleyip eklemeyeceklerinin kullanıcılardan gelen geri dönüşlere bağlı olduğunu söyledi.