Huawei Coronavirüs testi
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Çin merkezli teknoloji şirketi Huawei, yapay zeka teknolojisini kullanarak bir Coronavirüs testi geliştirmeye çalışıyor. Huawei ‘nin Coronavirüs testi sayesinde, hastalık sadece 2 dakika içerisinde tespit edilebiliyor.  

Pandemi ilan edilmesine sebep olacak kadar yayılmış olan Coronavirüs için önlemler ve araştırmalar devam ediyor. Tüm dünyada hastalığın tedavisi aranıyorken, bir yandan da hastalığın tespit edilebilmesi için teknolojiler geliştiriliyor. Bu noktada sevindirici bir haber Huawei tarafından gelmiş durumda. Huawei’nin geliştirmekte olduğu, yapay zeka tabanlı yeni test sayesinde hastalık sadece 2 dakika içerisinde tespit edilebilecek. Bu sayede hastalanmış kişilerin tedavisine daha erken başlanacak ve daha hızlı karantina önlemleri alınabilecek 

Huawei ‘nin Coronavirüs testi, yapay zeka sistemine bağlı olarak çalışıyor. Coronavirüs, bulaştığı kişilerin en çok akciğerlerine zarar veriyor. Test gerçekleştirilemediği durumlarda, ağır bir grip ya da zatürre hastalığı ile karıştırılma durumu var. Huawei’nin geliştirdiği test ise hasta kişilerin çekilmiş akciğer filmlerinden bilgi ediniyor. Geliştirilen yapay zeka, bulut sisteminde topladığı akciğer röntgenlerini, test gerçekleştirilen kişinin röntgeni ile karşılaştırıyor. Bu karşılaştırma 2 dakika sürüyor. Daha sonrada kişinin Corona olup olmadığı ortaya çıkıyor.  

Huawei’nin geliştirme aşamasında olan Korona virüs testi, şu an Filipinler ve Ekvator’da bulunan bazı hastanelerde test edilmeye başlandı. Açıklanan bilgilere göre test sonucunda %98 oranında doğru sonuç elde ediliyor. Ama bu yeni sistemden daha emin olunabilmesi için hem daha fazla veriye hem de test edilmeye ihtiyacı var.  

Şu an Huawei tarafından geliştirilmiş olan bu test için, Çin’de bulunan tüm Coronavirüs hastalarının akciğer filmlerini bulut ortamında depolamış durumda. Ama Huawei, daha iyi sonuçlar elde edebilmek amacıyla bilgi havuzunu genişletmek istiyor. Ayrıca bu test sadece hastalığın varlığını değil, hastalığın aşamalarını da belirlemesi için geliştiriliyor. Bu sayede hastaların tedavi planları, çok daha iyi ve hızlı bir şekilde geliştirilmiş olacak. 

Coronavirüs, Türkiye’de ne durumda? 

Coronavirüs Türkiye’de ne durumda

Sağlık Bakanı, Doktor Fahrettin Koca’nın açıkladığı verilere göre şu an ülkemizde toplam vaka sayısı 3 bin 629’e ulaşmış durumda. Korana virüs sebebiyle hayatını kaybeden kişilerin sayısı ise maalesef 75’a ulaştı. Bakan Fahrettin Koca, hayatını kaybeden hastaların tamamının yaşlı ve zayıf bünyeli kişiler olduğunu belirtti. Ülkemizde önlemler alınmaya devam ediyor. İş yerlerinin çoğu ya evden çalışmaya başladı ya da iki haftalık kapalı kalma kararı aldı. Üniversiteler dahil olmak üzere okullar tatil edildi. Toplu etkinlik alanları geçici olarak kapatıldı. Evden çıkmamaya özen göstererek ve ellerimiz bol bol yıkayarak, kendimizin ve sevdiklerimizin sağlığımızı koruyabiliriz.  

Şu an dünya genelinde Coronavirüs, toplamda 24 bin 077 kişinin hayatını kaybetmesine sebep oldu. Dünya genelinde 532 binden fazla kişiye Korona virüs bulaşmış durumda. Ama bu hastalardan 122 binden fazlası tedavi olmayı başardı. Toplumun ve kendi sağlığınız için evde kalın. #EvdeKal 

Korona virüsten nasıl korunulur?

COVİD-19 ile olan bu mücadelede insanların yapabilecekleri en temel ve en gerekli olan şey, olabildiğince evlerinde kalmak. Zorunlu olmadığı sürece evlerden çıkılmaması ile virüsün yayılması engellenebilir. Ama tabii ki kişisel temizliğimize özen göstermek, virüsten korunmanın en temel kurallarında. Mecburiyetten dışarı çıkmamız halinde, olabildiğince az yüzeyi temas etmeye çalışmak gerekli. Eğer temas olursa, ellerimizi iyice temizlemeliyiz. Ayrıca pislenmiş ellerimizi göz, ağız ve burun bölgelerinden, kısacası yüzümüzden ve kafamızdan uzak tutmalıyız.

ÜNLÜLERİN KORONAVİRÜSTEN KORUYOR DİYE “GIDA TAKVİYESİ” REKLAMI YAPMASI

Ekibinizi ve etkinliklerinizi organize edebileceğiniz uygulama: Trello incelemesi 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz