The Information’da çıkan yeni bir rapora göre , Huawei, 2020’de gelecek P40 ve P40 Pro modellerini dünya genelinde satışa sunacak. Şirketin en yeni amiral gemileri Mate 30 ve Mate 30 Pro ise hala Çin dışında piyasaya sürülmedi.

Bilindiği üzere Huawei Mate 30 serisi dünya genelinde Google servislerine olan erişim yasağı nedeniyle satışa çıkamadı. Çin’deki vatandaşlar, Google servislerine erişemeyen telefon kullanmaya alışık olduklarından bu konuda sıkıntı yaşamadılar. Huawei P40 serisinin ise aynı durumdan etkilenip etkilenmeyeceği henüz belli değil. The Information’da yayınlanan makaleye göre Huawei, P40 ve P40 Pro telefonlarını dünya genelinde satışa sunacak.

İddialar Huawei’nin P40 çıkmadan önce ABD’nin koyduğu yasakları kaldıracağı yönünde.

Huawei’nin P40 ve P40 Pro modellerini Huawei P30 2 ve P30 Pro 2 olarak üreteceği şeklinde söylentiler de mevcut. Huawei, P40 modellerini yeni bir Google lisansı almayı gerektirmeyecek şekilde üretebilirse yeni telefonlar, tüm dünyaya Google servisi ile birlikte satışa çıkarılabilir. Huawei yasağı kaldıramazsa, şirketin Avrupa, Orta Doğu ve Çin dışındaki diğer ülkelerdeki rakiplerine yetişmek için tek seçeneği bu olabilir.

Mate 30 Pro’nun Çin dışında satışa çıkıp çıkmayacağı konusunda Huawei henüz resmi bir açıklama yapmadı.