Cuma, Şubat 26, 2021
Ana Sayfa Dijital Pandemi Sonrası Dijital Dönüşüm Süreçleri, Birkaç Aya Sığdırılabilmeye Başladı 

Pandemi Sonrası Dijital Dönüşüm Süreçleri, Birkaç Aya Sığdırılabilmeye Başladı 

IBM’in dünya çapında düzenlediği Think Zirvesi’nin Türkiye bölümünde, pandemi nedeniyle hızlanan dijital dönüşüm konuşuldu. Aktarılan detaylara göre, pandemi dönemi sonrası; birkaç yıl süren dijital dönüşüm süreçleri, artık birkaç aya sığdırılabilmeye başladı. IBM Küresel Pazar Kıdemli Başkan Yardımcısı Bridget Van Kralingen, yeni normalde dijitale geçişin hız kazanacağını vurguladı.  

IBM’in birçok ülkede düzenlediği “Think” zirveleri, COVID-19 salgını nedeniyle bu yıl dijital olarak yapılıyor. Zirvenin Türkiye ayağı ‘Think Digital Türkiye’, IBM’in Türkiye’deki faaliyetlerinin 82. yıl dönümünü kutladığı 11 Kasım Çarşamba günü gerçekleşti. Akbank Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Hakan BinbaşgilFutureBright ve Davranış Enstitüsü Kurucusu Akan Abdula, IBM Küresel Pazar Kıdemli Başkan Yardımcısı Bridget Van Kralingen’in yer aldığı etkinliğe; farklı sektör temsilcileri ve iş dünyasının önde gelen isimleri katıldı. “Nasıl ilerleyeceğimizi yeniden düşünelim” ana temasıyla düzenlenen zirvede, pandemi nedeniyle hızlanan dijital dönüşüm konuşuldu. Aktarılan detaylara göre; birkaç yıl süren dijital dönüşüm süreçleri, pandemi dönemi sonrası birkaç aya sığdırılabilmeye başladı.  

Salgın sebebiyle dijitalleşmenin benimsenme hızının ivme kazandığını belirten IBM Türkiye Genel Müdürü Volkan Sözmen, konuya ilişkin açıklamasında “82 yıldır Türkiye’de var olmanın bilinci ve güveniyle, tarihin, geriye dönüp bu dönemi; dijital dönüşümün hızlandığı ve hep birlikte, ülkemizin yeni teknolojik atılımının, temellerini attığımız dönem olarak göreceğine inanıyorum. Belirsizliği ve sürekli değişimi dikkate alarak yıllardır çeviklik ve esneklik ihtiyacından söz ediyoruz ve içinde bulunduğumuz dönem, kuruluşlarımızda bu yetenekleri oluşturmamızın ne kadar önemli olduğunu net bir şekilde gösteriyor ifadelerini kullandı.  

IBM’in Türkiye’de iyi teknoloji alanındaki liderliğini güçlendirmeyi amaçladıklarını belirten Sözmen ayrıca; dijital dönüşümün ortaya çıkaracağı fırsatların değerlendirilmesi için gerekli en önemli adımın, geleceğin teknik ve profesyonel becerilerine hazırlıklı bir neslin yetiştirilmesi olduğunun da altını çizdi.  

Zirvede; IBM Küresel Pazar Kıdemli Başkan Yardımcı, salgının iş dünyasındaki etkileri ile ilgili konuştu

Salgının İş Dünyasındaki Etkileri

Zirvede, IBM Küresel Pazar Kıdemli Başkan Yardımcısı Bridget Van Kralingen de salgının iş dünyasındaki etkileri ile ilgili açıklamalarda bulundu. Bu dönemde yöneticileri bekleyen zorluğun, doğru kararları alabilmek ve gereken cesur adımları atmak olduğunu belirten Kralingen; açıklamasında, “İşletmelerin ve hükümetlerin virüsün ilk etkisine ne denli hızlı tepki verdiklerini gördük. Ekonomilerdeki iyileşmenin yavaş yavaş olacağı belli oluyor. Ancak dünyadaki birçok sektörden iş liderleriyle konuşurken, bir şeyin çok net olduğunu görüyorum. Bu dönem dijitalliğe geçiş hızlanacak” ifadelerine yer verdi.  

Fiziksel ile dijital arasında dengenin büyük ölçüde değiştiğini belirten Kralingen, cümlesini şu örneklerle açıkladı: “Büyük bir sağlık kuruluşunun sağlık hizmeti için aldığı telefon sayısı günde bin 500’den 43 bine yükseldi. 60 yaş üzeri tüm bankacılık müşterileri de artık dijitale erişebildikleri için bankalar, birçok şubenin yeniden açılamayacağını öngörüyor.” Dijital hizmetleri daha önce hiç kullanmamış kişilerin de internet alışverişi, görüntülü aramalar ve diğer çevrim içi deneyimlere yoğun bir şekilde yöneldiğini ifade eden Kralingen ayrıca, algıların ve tercihlerin kalıcı olarak değişeceğini vurguladı. Kralingen, son olarak dijitalleşmenin hız kazandığı bu dönemde iş liderlerine gereken üç ana eylem önerisinde bulundu: 

  • Müşterilerle iletişimde yeni yollar bulmak ve müşteri deneyimini geliştirmek 
  • Her sektöre özel uyarlanmış açık bir iş mimarisi ve teknik mimariye sahip olmak 
  • Ölçeklendirilmiş bir girişimci zihniyetiyle iş esnekliği ve çevikliği oluşturmak 

IBM Türkiye Bulut ve Kognitif Ülke Lideri Arzu Sözen, müşterilerden 3 önemli geri bildirim aldığını açıkladı

IBM Türkiye

Think Digital Türkiye’nin ana oturumlarında, gazeteci Serdar Turan moderatörlüğünde iki panel düzenlendi. SOCAR CDTO’su Hakan Irgıt, Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı BT ve Otomasyon Direktörü İsmihan Baysal AndersonEnerjiSA CIO’su Mehmet Fırat ve MLP Care Dijital Dönüşüm Ofisi Koordinatörü Tijen Çağlayan’ın katıldığı ilk panelin konusu; şirketlerin inovasyon stratejileri oldu. Kurumların dijital dünyaya entegrasyonda neler yaptıklarının paylaşıldığı panelde konuklar, dijitalleşmede hayata geçirdiği stratejilerden bahsetti. 

Turan’ın IBM Türkiye Dijital Satış Ülke Lideri Işıl Kılıç Gürtüna’yla yönettiği ikinci panele ise iyzico CEO’su Barbaros Özbugutu ve hepsiburada.com CEO’su Murat Emirdağ konuk olarak katıldı. Panelde konuklar; pandemi döneminde ödeme sistemleri perspektifinden süreci nasıl geçirdiklerini, halihazırda iş modelinde dijitalleşmeyi merkeze alan kurumların süreçte nasıl ilerlediğini ve organizasyon yapılarının nasıl adapte olabildiğini paylaştı. 

İçinde bulunduğumuz dönemin etkileriyle dijital dönüşümün daha yakından tecrübe edildiğini belirten IBM Türkiye Bulut ve Kognitif Ülke Lideri Arzu Sözen ise birlikte çalıştığı müşterilerden üç önemli geri bildirim aldıklarını açıkladı: 

Hibrit bulut platformlara geçmek isteyen ya da geçmeyi planlayan müşterilerimizin oranı yüzde 80. Bu müşterilerimiz daha esnek, daha açık ve daha az merkezileştirilmiş, güvenli altyapılara ihtiyaç duyuyor. İkinci geri bildirim ise otomasyon hakkında. Yapılan araştırmalar şirketlerin, düşük değerli işlere 120 milyar saatten fazla insan kaynağı harcadığını gösteriyor. Halbuki bu kaynak daha değerli işlerde ve işlevsel bir şekilde kullanılabilir. Bunun için uçtan uca otomatikleştirilmiş sistemlere ihtiyaç var.” Sözen, daha sonra sözlerine aldıkları son geri bildirimin veri olduğunu belirterek devam etti: “Müşterilerimizin neredeyse yüzde 90’ı, verileri doğru bir şekilde toplayamadıklarını ya da etkili bir şekilde kullanamadıklarını bizimle paylaştı. Tam da bu sebeple veri merkezli kültürel ve dijital dönüşümlere ihtiyaç duyuyor. Biz de IBM olarak bütün bu geri bildirimlere Open Shift cloud container tabanlı hibrit yazılımlarla yanıt veriyoruz. 

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

IBM, Dijital Eğitim Platformu ‘Open P-TECH’ Bünyesine Türkçe Desteği Ekledi 

IBM, ‘IBM POWER10’ İsimli Yeni Nesil İşlemci Modelini Tanıttı! 

Dijital Reklam Harcamaları İçin Ayrılan Bütçenin, 2021’de 435 Milyar Doları Bulması Bekleniyor 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR