Pazartesi, Ekim 25, 2021
Ana SayfaHaberİngiliz Oyun Tasarımcısı, Sese Duyarlı ve LED Işıklı Maske Tasarladı

İngiliz Oyun Tasarımcısı, Sese Duyarlı ve LED Işıklı Maske Tasarladı

İngiltere’de oyun tasarımcısı ve yazılımcı olan Tyler Glaielmaskeyle iletişim kurmakta sorun yaşayan kişiler için sese duyarlı ve LED ışıklı bir maske tasarladı. Glaiel, konuyla ilgili olarak maskeyi satmayı planlamadığını ifade etti.  

Çin’in Wuhan şehrinden tüm dünyaya hızla yayılan COVID-19 salgını, sıkı karantina ve sosyal izolasyon çalışmaları yapılmasına sebep oluyor. Maske takma alışkanlığı ise salgının hayatımıza getirdiği yenilikler listesinin ilk sıralarında yer alıyor. Pek çok kişi, maskenin koronavirüsten korunmada önemli bir rol oynadığını kabul etse de maske takma alışkanlığında ve maskeyle iletişim kurma pratiklerinde önemli sıkıntılar yaşıyor. Bu yüzden birçok tasarımcı ve şirket, bu problemleri hafifletmeye yönelik çeşitli adımlar atıyor. Son olarak İngiliz oyun tasarımcısı ve yazılımcı Tyler Glaiel de konuyla ilgili hamle yapan tasarımcılar arasına katıldı. Glaiel, sese duyarlı ve LED ışıklı yeni bir bez maske tasarladı. 

İngiliz tasarımcı, maskeyi iletişim kurmakta problem yaşayan kişiler için tasarladığını ifade etti. Aktarılan detaylara göre; maskede bulunan LED ışıklar sesle ve maskeyi takan kişinin konuşma esnasında ağzını oynatmasıyla aktif hale geliyor. Bez maskede, toplamda 16 adet LED ışık dizisi bulunuyor. Maskeyi takan kişi diliyle ‘tıkırtı’ sesi çıkarırsa LED ışık dizisi, gülümseme halini alıyor ve kişiyi gülüyor gibi gösteriyor.  

Tyler Glaiel, konuyla ilgili olarak İngiltere’deki yerel basına konuştu

Tyler Glaiel

Diğer yandan maskeyi tasarlayan Tyler Glaiel, konuyla ilgili olarak İngiliz basınına konuştu. Aklına birden böyle bir fikir geldiğini belirten tasarımcı, online yollarla böyle bir maske olup olmadığını kontrol ettiğini ve olmadığını görünce harekete geçtiğini ifade etti. Glaiel ayrıca, maskeyi ticari amaçlar için kullanıp kullanmayacağı ile ilgili sorulara yönelik olarak maskeyi satmayı planlamadığına işaret etti. İngiliz oyun tasarımcısı, maskeye sahip olmak isteyen kişilere kendi imkanlarıyla yapmalarını tavsiye etti.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Hayat Eve Sığar Uygulamasında Maske Siparişi Verilecek

Araştırmacılar, Evde Kumaş Maske Yapmak İçin En İyi İki Materyali Açıkladı!

Maske takmak virüs yayılımını azaltıyor!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR