Facebook ve Instagram’ın çatı şirketi Meta, sosyal medya kullanıcılarını üzecek bir reklam politikasında karar kıldı: Artık Instagram’da daha fazla reklam göreceksiniz!

Sosyal medya uygulamaları, dünya çapında en çok yüklenen ve kullanılan uygulamalar arasında yer alıyor. Bu durum, sosyal medyanın hayatımıza ne denli işlediğini gözler önüne seriyor. Sosyal medya kullanımı bu denli yaygınlaşınca, reklamcılık sektörü de farklı alanlardan sosyal medyaya yöneliyor.

Influencer’ların da bir numaralı gelir kaynağı olan Instagram, bu düzeni reklamlar sayesinde sürdürüyor. Ancak reklam sayısının artışı, kullanıcıları pek memnun etmeyebiliyor. Instagram’ın çatı şirketi Meta, geçtiğimiz dönemlerde bünyesindeki platformlarda reklam sayısını 5’e çıkarma kararı almıştı, Instagram da şu anda artan reklamlar dolayısıyla kullanıcılar tarafından eleştiri yağmuruna tutuluyor.

Instagram Reklama Boğulacak!

Geçtiğimiz günlerde YouTube tarafından alınan arka arkaya 5 reklam oynatma kararının ardından Instagram da benzer bir adım atıyor. Bu da ilerleyen dönemde Instagram’ın reklam reklama boğulduğunu göreceğimiz anlamına geliyor. Öyle görünüyor ki, Mark Zuckerberg, Meta’nın gelirlerinde yaşanan düşüşün acısını kullanıcılardan çıkarmayı planlıyor.

Instagram her ne kadar fotoğraf paylaşılan bir platform olarak doğmuş olsa da TikTok, Snapchat ve Vine gibi uygulamaların rekabeti sonucunda günümüzde video paylaşım ortamı haline geldi. Öyle ki her geçen gün Keşfet başta olmak üzere tüm paylaşımlarda videoları daha fazla öne çıkarıyor.

Reklamlar Yeni Değil!

Instagram’a gelen reklamlar aslında çok da yeni değil. Aslında geçtiğimiz yıldan itibaren başlayan reklam artışları uzun bir süre dikkat çekmemeyi başardı. Hikaye paylaşımları arasında veya Reels’de aşağı kaydırırken karşımıza çıkan reklamları bertaraf etme şansımız olduğu için pek tepki toplamadı.

Şu anda test süreci devam eden yeni özellikle birlikte 4 ila 10 saniye arasında olan ve sonra otomatik bir şekilde sıradaki paylaşıma geçen, izlemesi zorunlu olmadığı için geçebileceğimiz görsel veya video şeklinde reklamlar Keşfet sekmesinin en başında yer alacak.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz