AppGallery
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Huawei, Amerika Hükümeti ile yaşadığı sorunlar sonrasında hiçbir Google servisini kullanamaz hale gelmişti. Bu yüzden kendi ekosistemini geliştirmek isteyen Huawei, marketi AppGallery için çalışmaya devam ediyor. Huawei, uygulama ve mobil oyun geliştiricilerini marketine çekebilmek için, market üzerinden elde edilen gelirin %90’ını uygulama geliştiricilere verecek.  

Çin ve Amerika arasında başlayan ticari savaş birçok teknoloji markasını etkilemişti ama bu olaylardan en çok etkilen marka tabii ki Huawei oldu. Amerika’nın Huawei markasına yönelik suçlamaları ve aldığı sert kararlar sonrasında Çinli şirket Huawei, Amerika’ya ait olan hiçbir teknolojiyi kullanamaz hale gelmişti. Amerika, Huawei markasını, cihazlarına yerleştirdiği bir arka kapı ile kullanıcılarını bilgilerini kaçırmak ile suçlamıştı. Bu suçlama sonrasında Amerika Hükemeti tarafından ‘Kara Liste’ye alınan Huawei, birçok teknolojinin yanı sıra Google servislerine ulaşamaz ve kullanamaz hale geldi.  

Bu olaylar sonrasında Huawei, üzerine yapıştırılan bu suçlamalardan kurtulmaya çalışırken bir yandan da, içine düştüğü durumdan kurtulamaması durumunda farklı çözümler bulunmaya başladı. Amerika ve Çin arasında olan ticari savaş Huawei dışında olan Çin’li teknoloji firmalarını da etkiliyor. Örneğin Xiaomi, Amerika ya da Google ile hiçbir sorun yaşamıyor olmasına rağmen, bir kara listeye alınma durumuna karşı şimdiden önlemler almaya, planlar yapmaya başladıklarını açıklamışlardı. Huawei, bir süredir bu suçlamalar ile uğraşırken bir taraftan da yeni telefon modellerini tanıtmaya ve kendi ekosistemi için geliştirmeler yapmaya devam ediyor. Şimdi ise Huawei yaptığı açıklamada, uygulama marketi AppGallery için geliştirilen uygulamaların, marketten kazandıkları gelirin % 90’ının geliştiriciye verileceğini söyledi. 

AppGallery, uygulama geliştiricilerini arıyor

AppGallery, uygulama geliştiricilerini arıyor

Tercihli Politika için Gelir Payı Yüzdesi olarak isimlendirilen bu uygulama için uygulama geliştiricilerin AppGallery için uygulama geliştirmesi gerekiyor. Uygulamanın, AppGallery üzerinden elde edeceği gelirin %90’ını geliştiricilere vereceğini açıkladı. Huawei’nin sorunlar yaşadığı Google’nin uygulama marketi Google Play Store’da bu oran ise % 70 durumunda. Yani uygulamanın elde ettiği gelirin %30’u Google tarafından alınıyor. Huawei oldukça geniş bir pazara sahip, bu yüzden AppGallery’nin iyileştirilmesi halinde kullanılma ihtimali oldukça fazla. AppGallery uygulama marketi sadece Huawei cihazlarda bulunmuyor. Aynı zamanda Huawei’nin alt markası olan Honor’un cihazlarında da bulunuyor. Bu da AppGallery’nin pazar payını artıran olaylardan biri.  

Uygulama geliştiricilerin sunulan bu iyi imkandan faydalanmak için 30 Haziran 2020 tarihine kadar, Huawei’ye başvuru yapması gerekiyor. Huawei ve uygulama geliştiricisi arasında yapılan bu anlaşma sonrasında, uygulama geliştiricisi bu kârlı anlaşmadan 24 ay boyunda yararlanacak. 24 ay sonrasında nasıl bir gelir paylaşımı olacağı açıklanmış durumda değil.  

Huawei tarafında yapılan bu atılım ile pazar payı oldukça büyük olan AppGallery marketini gerçek anlamda kullanılabilir hale getirebilir. Yani her şey Huawei’nin planlarına göre giderse Google Play’e sağlam bir rakip gelecek anlamına geliyor.  

APPLE KULLANICILARINA 25 DOLAR ÖDEYECEK – DigiToll #5

Huawei Mate Xs satışa çıkar çıkmaz tükendi!