Çinli araştırmacılar, güçlü mıknatıslarla donatılmış bir otoyolda sürüş testi gerçekleştirdi. Test esnasında 230 km hıza ulaşan otomobil, mıknatıslar sayesinde 35 mm kadar yükselerek daha da hız kazandı. Bilim insanları, bu yöntemin enerji kullanımını ve trafik sorununu azaltacağını düşünüyor.

Çocukluğumuzdan beri çizgi film ve filmlerde gördüğümüz uçan arabalar artık fantastik unsurlar olmaktan çıkıyor. Uçan arabalarla ilgili çalışmalar günden güne hız kazanıyor ve bu alanda ciddi ilerlemeler kaydediliyor.

Geçtiğimiz yıllarda geliştirilen AirCar isimli uçan araba Slovakya’da 35 dakikalık bir test uçuşu gerçekleştirdi. Aynı araç geçtiğimiz aylarda uçuşa elverişlilik sertfikası aldı. Bu da uçan arabaları çok da uzak olmayan bir zamanda yollarda görebileceğimizin işareti oldu.

Teknoloji bu noktaya gelince, yalnızca şirketler değil, devletler de uçan arabalar konusunda çalışmalara başladı. Ülkemizde bu alanda geliştirilen Cezeri adlı uçan otomobil, Türkiye’de ilk olarak tarihe geçti. Çin ise uçan arabalar değil, otomobilleri uçuran otoyollar geliştirmek için kolları sıvadı.

Çin Maglev Otoyolu İnşa Etmeyi Planlıyor!

Çinli bir gazeteci, geçtiğimiz günlerde Twitter hesabında mıknatıslarla dolu bir yolda seyahat ederken hızlanan ve hızlandıkça havada süzülen bir arabanın videosunu paylaştı. Bu video, Çin’in inşa etmeyi planladığı Maglev otoyolu için bir test sürüşüne aitti. Çinli araştırmacılar, bir pistin 8 km’lik bölümünü güçlü mıknatıslarla donattı. Yapılan testlerde bir araba yerden 35 mm kadar yükseldi ve daha da hızlanarak saatte 230 km hıza ulaştı.

Bu testlerdeki temel amaç maglev trenlerden sonra manyetik levitasyon teknolojisiyle donatılmış bir otoyol inşa etmek. Bir başka deyişle Çin, tıpkı trenler gibi otomobillerin de mıknatıslarla dolu bir yolda yüksek hızlarda seyahat edebilmesini ve bu şekilde trafik ve güvenlik sorunlarının aşılmasını amaçlıyor.

Bu Yollar Enerji Kullanımını Azaltacak!

Bilim insanları, binek araçlar için manyetik kaldırma kuvveti kullanmanın yani güçlü mıknatıs kullanımının enerji kullanımını azalttığını belirlediklerini açıkladı. Bu yöntem aynı zamanda araçların menzilini artırırken, kullanım ömürlerinin de uzamasını sağlayacak.

Ekip lideri olan Deng Zigang, bir sonraki adımlarının ilk maglev otomobilinin geliştirilmesine odaklanmak olduğunu açıkladı. Bu testin, Çin’de maglev otomobillerin gelişimi için kritik bir önem taşıdığı düşünülüyor.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz