İnsan Çığlığını Takip Eden Drone
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Almanya’da bulunan ‘Fraunhofer FKIE Enstitüsü’ araştırmacıları, insan çığlığını tespit eden ve takip eden bir ‘drone’ geliştirdiklerini duyurdu. Geliştirilen insansız hava aracının, hayat kurtarmayı hedeflediği ifade edildi.  

Almanya’da bulunan ‘Fraunhofer FKIE Enstitüsü’ araştırmacıları, insan çığlığını tespit eden ve takip eden bir ‘drone’ geliştirdiklerini duyurdu. Geliştirilen insansız hava aracının, doğal felaketlerin ardından ilkyardım ekiplerinin hayatta kalanları bulmasını kolaylaştırmayı hedeflediği ifade edildi. Projenin baş mühendislerinden biri olan Macarena Varela, konuya ilişkin açıklamasında drone’ların müdahale ekiplerinden veya karada görev alan eğitimli köpeklerden çok daha kısa bir sürede çok daha geniş bir alanı kontrol altına alabileceğine işaret etti. Varela ayrıca; drone’ların, çökmüş bir bina varsa arama kurtarma ekiplerini uyarabileceğini ve onlara yardım edebileceğini dile getirdi. Bununla birlikte; insansız hava araçlarının, insanların gidemeyeceği veya erişemeyeceği alanlara gidebileceğinin de altı çizildi.  

Aktarılan detaylara göre; söz konusu drone’u geliştirmek için araştırmacılar, öncelikle kendi çığlıklarını kayıt altına aldı. Kaydedilen sesler arasında, yardıma ihtiyacı olan birinin çıkarabileceği diğer seslerin de yer aldığı kaydedildi. Daha sonra bu kayıtlar, bir yapay zeka algoritmasını eğitmek için kullanıldı ve yazılım, ‘drone’ pervanelerinin vızıltısı gibi ortam seslerini filtrelemek için değiştirildi. Yazılım ve insansız hava aracının kendisi dışında geliştirilen sistemin, çok karmaşık olmadığı dile getirildi. Proje ekibi, drone’un hafif ve çevik olmasını istedikleri için aracı, akıllı telefonlarda kullanılan türde mikrofonlarla donattı. 

Varela, ekibin çığlık takibi yapan drone için birkaç başarılı açık alan testi gerçekleştirdiğini belirtti 

Çığlık Takibi Yapan Drone

Diğer yandan; Varela, ekibin çığlık takibi yapan drone için birkaç başarılı açık alan testi gerçekleştirdiğini belirtti. Söz konusu testlerde, drone’un sesleri topladıktan sonraki birkaç saniye içerisinde çığlık atan kişinin konumunu tahmin etmeyi başardığı ifade edildi. Araştırmacıların; daha uzak mesafelerdeki sesleri daha iyi algılaması için drone prototiplerinden birine, daha yüksek frekanslı bir mikrofon eklemeyi planladığı dile getirildi. Varela, kendileriyle ortak olmak isteyen birkaç kuruluşla görüştüklerini de sözlerine ekledi. Geliştirilen proje, araştırmacıların drone kabiliyetlerini artırmak için sesleri kullanmayı düşündüğü ilk proje olmadı. Geçen yıl, Purdue Üniversitesi araştırmacıları da bir insansız hava aracının dört mikrofon ve bir hoparlör kullanarak gezinmesini mümkün kılan bir sistem geliştirmişti.  

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Türk Yapımı Otonom Drone, Libya’daki Bir İç Çatışmada Darbeci Askerleri Öldürdü 

Birleşik Krallık Posta Servisi, Uzak Bölgelere Otonom ‘Drone’ ile Teslimat Yöntemini Test Ediyor! 

DJI, ‘FPV’ İsimli Yarış Drone’ununu Bu Kez de ‘Mercedes-EQ’ Formula E Takımı ile Pistte Buluşturdu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz