Huawei EMUI 11 Arayüz
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
3 dakika

Huawei, bir süredir merakla beklenen yeni ‘EMUI 11’ arayüz versiyonunu tanıttı. Yeni gizlilik ve güvenlik özellikleri de eklenen arayüzün tüm temel özellikleri, yapılan etkinlikte görücüye çıkarıldı.  

Çin merkezli teknoloji devi Huawei, bir süredir merakla beklenen yeni ‘EMUI 11’ arayüz versiyonunu tanıttı. Yeni gizlilik ve güvenlik özelliklerinin de eklendiği ifade edilen arayüzün tüm temel özellikleri, yapılan etkinlikte görücüye çıkarıldı. Şirketin İnsan Faktörleri Mühendisliği Araştırma Laboratuvarı”nın, ‘EMUI 11’in ergonomik tasarımı üzerinde çalıştığı ifade edildi. Tsinghua Üniversitesi, Zhejiang Üniversitesi ve Çin Bilimler Akademisi gibi kurumların en iyi akademisyenlerini içeren bir araştırma ekibi; optimize edilmiş EMUI 11’in görsel ve etkileşim deneyimini, en yüksek kullanıcı konforu ve keyfine çıkarabilmek için kullanıcı davranışlarını kapsamlı bir şekilde analiz etti.  

Aktarılan detaylara göre; sanatsal ilhamla beslenen ve yeni teknolojiyle zenginleştirilen ‘EMUI 11’, “Her Zaman Açık Ekran (AOD)” seçenekleriyle kullanıcıların modern sanatı kullanarak ekranlarını özelleştirmelerine olanak tanıyor. Ünlü ressam Piet Mondrian’ın çalışmalarından esinlenen yeni “AOD” için ana renk paleti olarak kırmızı, sarı ve mavi benimseniyor. Kullanıcılar ayrıca, Mondrian’ın renk şemasının ötesine geçebiliyor ve AOD renk paletini kendi fotoğraflarıyla kişiselleştirebiliyor. Örneğin kullanıcılar; kıyafetlerinin bir fotoğrafını çekerek AOD’nin rengini, günlük kıyafetleriyle kolayca eşleştirebiliyor. Yapay zeka algoritmaları, bu noktada görüntünün renk skalasını çıkararak AOD için eşleşen bir palet oluşturuyor. 

Bununla birlikte; sinematografi alanındaki benzer tekniklerden ilham alan yeni uzun çekim geçiş animasyonları, kullanıcıların eldeki göreve daha iyi odaklanmasına yardımcı olmayı hedefliyor. Huawei’nin insan faktörleri araştırma sonuçları; normal geçişlere kıyasla, uzun süreli geçişlerin kullanıcı göz hareketini etkili bir şekilde kısalttığına ve tanıma verimliliğini artırırken yorgunluğu azalttığına işaret ediyor.  

Huawei ‘Çoklu Ekran İş Birliği’ artık, üç etkin pencereyi birden destekliyor

Huawei Çoklu Ekran İş Birliği

Diğer yandan; “MeeTime” ve “Multi-Screen Collaboration” gibi Huawei’nin dağıtık teknolojisiyle desteklenen tüm senaryo özelliklerinin, EMUI’ın imza özellikleri haline geldiği ifade ediliyor. Söz konusu teknoloji, cihazların sanallaştırılmasını ve yazılım yeteneklerini birbirleriyle paylaşmasını sağlıyor. Kullanıcılar, artık donanım sınırlamalarına bağlı kalmadan deneyimlerini kendi ihtiyaçlarına ve tercihlerine göre özelleştirebiliyor.  

Dağıtık teknolojide yapılan iyileştirmelerden yararlanan Huawei ‘Çoklu Ekran İş Birliği’ ayrıca, artık üç etkin pencereyi birden destekliyor. Örneğin öğrenciler; video izlemek için ilk pencereyi, not alma uygulaması için ikinci pencereyi kullanabiliyor ve üçüncü pencerede sınıf arkadaşları ile ders materyallerini tartışabiliyor. Bunun yanında; “Çoklu Ekran İş Birliği”, kişisel bilgisayarlar ve tabletler arasında da daha iyi bir sinerji sağlamayı hedefliyor. Bağlantı kurulduktan sonra tablet, bilgisayar için harici bir web kamerası veya ikinci ekran görevi görebiliyor. Bilgisayar ise giriş çevre birimlerini tablet ile paylaşabiliyor. Kişisel bilgisayara kaydedilen dokümanlar da dokunmatik girişlerle veya kalemle doğrudan tablet üzerinden düzenlenebiliyor.  

‘EMUI 11 Beta’ programı da birçok cihazda kullanıcı beğenisine sunuluyor

EMUI 11 Beta

“EMUI”, Huawei cihaz kullanıcılarını korumak için her zaman kapsamlı güvenlik çözümleri sunmayı hedefliyor. Sistem düzeyinde ‘EMUI’ın “TEE OS” çekirdeği, dünyadaki en yüksek ticari işletim sistemi mikro çekirdek güvenlik seviyesi olan “CC EAL5 +” düzeyine sahip olma niteliği taşıyor. Şirket, “GDPR” ve “GAPP” dahil olmak üzere kullanıcı gizliliğiyle ilgili yerel ve uluslararası düzenlemelere de sıkı sıkıya uyduğuna işaret ediyor. Avrupa’daki en etkili gizlilik koruma sertifikaları arasında yer alan “ISO27701 ve ePrivacysealın da dahil olduğu birçok güvenlik sertifikası alan Huawei; tüm bu sertifikaların tasarım, Ar-Ge ve ürün yaşam döngüsü boyunca küresel standartlara olan bağlılığının ve kullanıcı gizliliğinin korunmasının bir kanıtı olduğunu belirtiyor. 

‘EMUI 11’ ayrıca, yeni gizlilik özellikleriyle birlikte geliyor. Fotoğraflar aktarılırken kullanıcılar dosyayı konum, zaman ve cihaz ayrıntıları gibi tüm hassas kişisel verilerden kolayca temizleyebiliyor. Şifreli notlar, içeriği bir PIN veya biyometrik kilitle güvence altına alarak kişisel notları da koruyor. Huawei ayrıca, ‘EMUI 11 Beta’ programını da kullanıcı beğenisine sunuyor. Beta programına uygun cihazlar arasında; Huawei P40, Huawei P40 Pro, Huawei P40 Pro +, Huawei Mate 30, Huawei Mate 30 5G, Huawei Mate 30 Pro, Huawei Mate 30 Pro 5G, Porsche Design Huawei Mate 30 RS, Huawei MatePad Pro ve Huawei MatePad Pro 5G bulunuyor. Beta uygunluğunun, daha sonraki bir tarihte Huawei Nova 7” ve bazı ek modelleri de kapsayacağı ifade ediliyor.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Huawei Nova 7 SE Dimensity 800U İşlemcisi İle Tekrar Tanıtılacak

Huawei, Geliştirici Konferansı 2020’de 6 Yeni Ürün Tanıttı

Huawei AppGallery Gelişmeye Devam Edecek

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz