turk-devletleri-teskilati-uzay-teknosafari
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika

Türk Devletleri Teşkilatı (TDT), uzayda iş birliği konusunda toplantı yaptı. Toplantı sonucunda TDT ülkeleri iş birliği kararı aldı.

Türk devletleri arasında bağı güçlendirmek üzere kurulan Türk Devletleri Teşkilatı (TDT), uzayda iş birliği için toplantı düzenledi. Azerbaycan Uzay Ajansı (Azerkosmos) ev sahipliği ile düzenlenen toplantıda Türkiye, Azerbaycan, Macaristan, Kazakistan, Özbekistan, Kırgızistan, Türkmenistan yetkilileri yer aldı.

turk-devletleri-teskilati-tdt-teknosafari

Toplantı ile birlikte Türk devletlerinin uzay konusunda iş birliği hakkında konuşuldu. Türkiye Uzay Ajansı (TUA) Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım, toplantı sonrasında “Önemi ileriki yıllarda daha çok anlaşılacak tarihi bir adım atıyoruz. Hem kendi milletlerimizin haklarını korumak hem de bütün insanlığa hizmet etmek için uzayda güçlü bir şekilde bulunmak zorundayız. Buradaki maksadımız tamamen barışçıldır. Uzay çalışmalarını devam ettirerek bütün dünyaya bu çalışmalarda biz de varız demek istiyoruz. Bunun için toplandık. İlk adımı atıyoruz. Başlamak bitirmenin yarısıdır. Başlamış olmakla çok önemli bir adım attık. Devamını da aynı heyecanla getirmemiz lazım” şeklinde konuştu.

Azerkosmos Başkanı Sameddin Asadov, büyük devletlerin uzaya odaklandığını belirtirken, Türk devletlerinin de iş birliği yaparak uzay çalışmalarını artırması gerektiğini belirtti.

Türkiye, geçtiğimiz günlerde Türksat 5B uydusunu da SpaceX iş birliği ile uzaya göndermişti.

İlginizi Çekebilir:

PlayStation ve Xbox konsol fiyatları zamlandı

Spider-Man: No Way Home gişe rekorları kırıyor

Honor 30X ve Play 30 Plus tanıtıldı: İşte özellikleri

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz