Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika

La Informacion tarafından paylaşılan bir rapora göre, İspanya Savunma Bakanlığı Huawei’ye erişim yasağı getirdi.

Huawei, geçtiğimiz mayıs ayında ABD hükümeti tarafından casusluk yapmakla suçlanmış ve ABD’li şirketlerin Huawei kullanmasına yasak getirilmişti. Bu durumun Huawei’i olumsuz yönde etkileyeceği düşünülüyordu ancak bu olay şirketi beklendiği kadar etkilemedi. Buna karşın Çin ile ABD arasında yaşanan ticaret savaşı da aynı ölçüde büyüdü.

Şimdi ise Huawei, başka bir yasakla karşı karşıya kaldı. İspanya Savunma Bakanlığı, tüm Huawei cihazlarının hassas bilgilere erişmesine yasak koydu. İspanya’da kullanıcılar Huawei cihazlarını kullanabilmekte.  Bu yasak sadece bakanlıkla ilgili hassas verilerin olabileceği işlemler için geçerli durumda. Ancak e-postalar dahil olmak üzere İspanya Savunma Bakanlığı’nın sunucularından gelen verilere cihazlardan erişim sağlanamıyor.

İspanya’nın Huawei’ye neden erişim yasağı getirdiği ise henüz bilinmiyor. Ayrıca ülke halkının ve bakanlık personelinin, kişisel kullanım için Huawei kullanması konusunda da herhangi bir yasaklama bulunmuyor.

İspanya’nın Huawei cihazlara yasaklama getirmesinin nedeninin ABD’deki ile aynı olduğu düşünülüyor. Ancak konuya ilişkin açıklamalarda bulunan bir Huawei sözcüsü; böyle bir şeyin olmadığını, 30 yıldır 170’ten fazla ülkede iş yaptıklarını ve güvenlik konusunun Huawei için büyük bir önem arz ettiğini söyledi. Huawei sözcüsü, şirketin bugüne kadar da herhangi bir siber güvenlik sorunu yaşamadığının altını çizdi.