Google Çalışanları Sendika
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Google ve çatı şirketi ‘Alphabet’in çalışanları, yeni bir sendika kurduklarını duyurdu. Sendikanın, çalışanların şirketle yaşadıkları problemleri çözmeye ve daha adaletli bir ortam oluşturulmasına yönelik hamleler yapacağı ifade edildi. Bununla birlikte, Google’ın tüm kadrolu ve sözleşmeli çalışanlarının sendikaya katılım sağlayabileceği dile getirildi.  

Google ve çatı şirketi ‘Alphabet’in çalışanları, yeni bir sendika kurduklarını açıkladı. Sendikanın, çalışanların şirket yönetimiyle yaşadıkları problemleri çözmeye çalışacağı ve şirket içerisinde daha adaletli bir ortam oluşturulmasını sağlayacağı ifade edildi. Yaşanan eşitsizlikleri hedef alan sendikanın ayrıca, Google’ın tüm kadrolu ve sözleşmeli çalışanlarına açık olacağı dile getirildi. Bununla birlikte sendikanın; tazminat problemleri, çalışanların sınıflandırılması ve pozisyona uygun bir davranış biçimi geliştirilmesi gibi konulara odaklanacağı belirtildi.  

Diğer yandan; kısa bir süre önce Google, kadrolu çalışanlarına sözleşmeli çalışanlarından daha çok sosyal hak tanıdığı iddiaları ile gündeme gelmişti. Sözleşmeli çalışanların konuya ilişkin şikayetleri, şirketin yönetici birimlerine iletilmişti. Fakat konuyla ilgili, net bir dönüş yapılmadığı dile getirilmişti. Sendikanın ise çalışanlara hiçbir ayrım gözetmeksizin eşit sosyal hak tanınmasını mümkün kılmayı hedeflediği ifade edildi. Aktarılan detaylara göre; sendika üyeleri, sertifika için ‘ABD Ulusal Çalışma İlişkileri Kurulu’na başvuru yaptı. Söz konusu sertifikanın, çalışanların temsil edilmesini ve işverenlerle pazarlığa girilmesini mümkün kılacağı belirtildi. Yaklaşık 280 üyesi olan sendika, ABD’nin en büyük iletişim ve medya sendikalarından biri olan ‘CWA’den de destek gördü. Sendikaya üye olan çalışanların, ‘CWA’de de üye olarak gösterileceğine işaret edildi.  

Konuyla ilgili açıklamalarda, Google bünyesindeki cinsel taciz iddialarına da değinildi

Google Cinsel Taciz

Öte yandan; teknoloji şirketlerinde sık sık bu tip adaletsizlikler gündeme gelse de ‘Silikon Vadisi’, uzun zamandır sendika kurulmasını önlemeye yönelik hamleler yapıyordu. Fakat Google çalışanları tarafından sunulan gerekçeler, bu tip bir hamle yapılmasının da önüne geçmiş oldu. Google Program Yöneticisi Nicki Anselmo, konuyla ilgili açıklamasında Google bünyesindeki cinsel taciz iddialarına da değindi. Anselmo, açıklamasında “Bu sendika, Google çalışanlarının yıllardır cesurca örgütlenmesine dayanıyor. Maven Projesi’ni hayata geçirmeye çalışmaktan cinsel tacizde bulunan yöneticilere sadece para cezası kesilmesine kadar Alphabet’in tüm bu sorunlara karşı tek bir yürek olup yanıt verdiğini gördük. Yeni sendikamız, haberlerin modası geçtikten sonra bile çalışanlara hak ettiği saygının duyulması için sürdürülebilir bir altyapı sağlayacak” ifadelerine yer verdi.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Google, Arama Sonuçlarında Kısa Videoları Öne Çıkarmayı Test Ediyor

Google, ‘Camera Go’ Uygulamasına ‘HDR’ Desteği Ekledi!

Google Stadia, ‘iOS’ İşletim Sistemli Cihazlara Geliyor! 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz