Sosyal medyada sıklıkla ürünlerinin paylaşıldığı IKEA, bu durumu yeni bir ürünle taçlandırmak için gelmiş geçmiş en ‘’Instagram’da paylaşılası’’ nesneyi üretti. Müpolash ismiyle anılan nesne; kupa, saksı, lamba ve rafın birleştirilmesiyle ortaya çıktı.

Tasarımlarıyla tam bir sosyal medya markası olan IKEA, kullanıcıların Instagram’da en çok paylaştığı ürünlerini bir araya getirerek yeni bir kampanya ortaya çıkardı. Biyo-çözünür malzemeden üretilen Müpolash, 3D yazıcıyla üretildi. Biyo-çözünür, üründeki bakteri ve mantar gibi doğal organizmalar tarafından tehlikeli olmayan ürünlere doğal süreç içinde parçalanarak geri dönüştürülmesine yarıyor.

IKEA’nın bu ilginç nesneyi geliştirmesinin asıl sebebi elbette ki sosyal medyada aşırı ilgi çekecek olması. Marka ve firmalar sosyal medyanın etkileşim gücünü keşfettikten sonra bu platformlardaki kampanya ve reklam etkinliklerini haklı olarak artırdılar. IKEA’da sosyal medya etkileşimlerinin farkında olarak başlattığı kampanyasının dikkat çekeceğini düşünüyor.

 

Instagram’da en fazla paylaşılan ürünlerini bir araya getirerek ortaya çıkarılan nesnenin kampanyasının ardında reklam ajansı Ogilvy Social.Lab Brüksel bulunuyor. Ajans IKEA ürünlerinin sosyal medyada büyük ilgi görmesinden yola çıktıklarını ve bu süreç sonunda Müpolash’in yaratıldığını aktararak sosyal medyanın gücünü bir kez daha onaylamış oluyor. Yeni bir sosyal medya akımı başlatmak isteyen ajans, Müpolash’in bu konuda büyük etkisi olacağını da belirtiyor.

Bu değişik tasarımlı nesnenin beyaz olarak üretilmesi de Instagram’da en çok paylaşılan rengin beyaz olmasından kaynaklanıyor. Müpolash, kampanya kapsamında Belçika’da uluslararası bir tasarım koleksiyonuna sahip tek müze olan Gent Tasarım Müzesi’nde sergileniyor. IKEA, sadece 5 adet üretilen nesneye sahip olabilmek için kullanıcıların AR (Artırılmış Gerçeklik) Instagram filtresi ile paylaşım yapması gerektiğini ve bunun sonucunda Müpolash isimli nesneye sahip olma imkanı yakalayabileceklerini belirtti.

Instagram’dan yeni özellik: Takipçi listenizi daha kolay düzenleyebileceksiniz

Instagram’ın Boomerang modunda artık hız ayarı yapılabilecek